Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Lavrov pálí ostrými: Mírová jednání s Ukrajinou už byla skoro na stole, zastavil je Západ, řekl

Sergej Lavrov.
Zdroj: Profimedia
obvinění západu

Ruský ministr se opět postaral o to, že o něm píše světový tisk. Prohlásil totiž, že Západ zabránil mírovým jednáním Ruska a Ukrajiny v prvních měsících války, která už zuří skoro rok. Sergej Lavrov je také přesvědčený o tom, že Rusko je již se Západem prakticky v otevřené válce s cílem zničit vše, co je ruské. O kauze píše většina západních médií, jako například Daily Mail.

"Když mluvíme o tom, co se děje na Ukrajině - je to válka, ne hybridní, téměř skutečná válka, kterou Západ dlouhodobě připravuje proti Rusku," řekl včera Lavrov na tiskové konferenci v Jižní Africe, kam přijel rozvíjet přátelské vztahy s národy, které v konfliktu stojí na ruské straně. Záznam z konference zveřejnil na Twitteru Anton Geraščenko, poradce ukrajinského ministra vnitra.

Lavrov tvrdí, že mír byl v březnu skoro na stole: "Je dobře známo, že jsme podpořili návrh ukrajinské strany vyjednávat na začátku speciální vojenské operace a do konce března se obě delegace dohodly na principu urovnání tohoto konfliktu." Představitelé Moskvy obvinili z uzavření diplomatických kanálů ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který podle nich prohlásil, že nebude vyjednávat, dokud bude u moci ruský vůdce Vladimir Putin, píše Daily Mail.

"Bylo otevřeně zveřejněno, že naši američtí, britští a někteří evropští kolegové řekli Ukrajině, že je příliš brzy na řešení a že ujednání, které bylo téměř dohodnuto, nebylo nikdy kyjevským režimem přehodnoceno. Ale ti, kteří odmítají, musí pochopit, že čím déle odmítají, tím obtížnější je najít řešení," řekl Lavrov.

Zajímavé je, že Lavrov nekomentoval věci v momentě, kdy se děly, a také se nevyjádřil k tomu, že všechny státy včetně Ukrajiny byly ochotny zasednout k oficiálnímu jednacímu stolu, kdyby se Rusko stáhlo z území cizího státu, který napadlo. To ale stále odmítá. A podle vyjádření ukrajinské strany se do té doby jednání nepohnou.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy