Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Kuřáci, pozor: Přijde prudké zdražení, krabička by mohla stát i přes 200 korun

Ilustrační obrázek.
Zdroj: Pixabay
Zdražení

Odborník na drogovou problematiku Jindřich Vobořil se chystá v budově Úřadu vlády představit ministerským úředníkům nový akční plán v oblasti závislostí. Navrhuje v něm mimo jiné zdražit veškeré cigarety, i ty elektronické, a také nikotinové sáčky, jak informoval web iDnes. 

„V akčním plánu je několik priorit. Jednou z nich je regulovaný trh s konopím, tabákem, alkoholem a hazardem. Druhou je zlepšení prevence a sítě pomoci lidem závislým na alkoholu, tabáku, nelegálních drogách a hazardu. Další počítá s novým nastavením daňového systému v oblasti tabákových výrobků,“ uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, jak informoval web iDnes.

V budově Úřadu vlády chce představit nový akční plán v oblasti závislostí do roku 2025. Podle Vobořila přišel čas na razantní navýšení spotřební daně na tabákové výrobky od roku 2024 a také rychlejší spotřební daně u nikotinových sáčků a elektronických cigaret.

Zvýšení výdajů na pomoc závislým

Vzhledem k nižší škodlivosti alternativních tabákových výrobků by daň i prodejní cena měly zůstat asi o třetinu nižší než u tabáku, který obsahuje dehet. Zatímco na tabák a cigarety platí ještě pro příští rok limit navýšení spotřební daně o pět procent, od roku 2024 už by se mohla zvýšit až dvojnásobně, tedy o pět až deset procent,“ doplnil Vobořil a dodal, že věří, že návrh projde a platit by mohl již od poloviny dalšího roku. „Zcela jistě do pěti let bude krabička cigaret stát i více než 200 korun, protože nyní pociťujeme velkou inflaci a také je tady tlak ze strany vlády na zvyšování spotřební daně z cigaret,“ predikoval již v dubnu pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda.

Plán musí nejdříve projít připomínkovým kolečkem, až následně ho dostane na stůl vláda. Jindřich Vobořil chce také zvýšit výdaje na prevenci a pomoc závislým na drogách, alkoholu, tabáku či hazardu. Z tří set milionů to má být až miliarda.

Pohraničí kupují cigarety v cizině

Mnozí kuřáci žijící v pohraničí v současnosti raději kupují cigarety v cizině, a to kvůli zvýšení cen. „Jezdím pro cigarety do Polska. Tam mě krabička vyjde na 80 korun, což je o třetinu méně než doma,“ popsala běžnou realitu obyvatelka Ostravy. "Já bych kouřil, i kdyby stály sto tisíc korun,“ uvedl před časem jeden z dotázaných pro CNN Prima News.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy