Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Kudla do zad pro Putina: Šéf wagnerovců Prigožin ohledně Ukrajiny otočil, chce konec války

Prigožin a Putin.
Zdroj: profimedia, koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
překvapivý obrat

Vedoucí postava ruských wagnerovců Jevgenij Prigožin (61) vyzval ruského diktátora Vladimira Putina (70) k ukončení války na Ukrajině. Šéf Kremlu by podle něj měl oznámit, že Rusko na Ukrajině – kam Putinova vojska v únoru 2022 podnikla invazi – již dosáhlo svých cílů. Informuje o tom britský list Daily Mail.

Jevgenij Prigožin velí žoldnéřské Wagnerově skupině, která se jako soukromá armáda účastní bojů na Ukrajině na straně ruských sil v čele s Vladimirem Putinem. Miliardář vlastnící síť restaurací a cateringovou firmu, díky čemuž bývá přezdíván „Putinův řezník“, své překvapivé stanovisko zveřejnil na internetu ve čtvrtek večer.

Tvrdí v něm, že „Rusko již zabralo tučný kus ukrajinského území“ a nejlepší strategií Moskvy by bylo „bránit dosavadní zisky“, píše Daily Mail. Putinova armáda na Ukrajině už nyní utrpěla těžké ztráty, jakkoli se ruská státní média snaží tvrdit opak.

Spojenec Vladimira Putina

Muž, který bývá označován za potenciální politickou hrozbu pro Putina, rovněž varoval, že ruský lid může začít toužit hledat „obětního beránka“ za vojenské neúspěchy, protože brutální válka se vleče velmi pomalu. Prigožinovo prohlášení je zásadní proto, že jde o první případ, kdy vysoce postavený Putinův spojenec, který se navíc rovněž účastní přímých bojů, veřejně doporučil Kremlu zastavit válku.

Mnozí jeho překvapivou výzvu, které se na svém webu věnuje i Svobodná Evropa, chápou jako potvrzení toho, že autorita Kremlu oslabuje – stejně jako podpora války mezi ruskými obyvateli. Prigožin však sice tvrdí, že „Rusku se podařilo zabít vysoké počty Ukrajinců, nebo je přimět k odchodu ze země“, ale přímo nezmiňuje obrovské ztráty ruských vojáků.

Pro úřady a celou společnost je dnes nezbytné učinit za speciální vojenskou operací tečku (termín ruských úřadů používaný pro invazi na Ukrajinu – pozn. red.). Ideální variantou je oznámit její konec a všechny informovat o tom, že Rusko dosáhlo výsledků, které si plánovalo. V jistém smyslu jsme jich skutečně dosáhli,“ píše šéf wagnerovců. Zároveň varuje před „globálními změnami v ruské společnosti“.

„Rusko dokázalo Ukrajinu odříznout od Azovského moře a velkého kusu Černého moře. Zmocnilo se velkého kusu ukrajinského území a vytvořilo pozemní koridor na (anektovaný) Krym. Teď už zbývá jediné: pevně se uchytit a bránit území, která už získalo,“ dodává Prigožin, který tak přiznává obavu, že Ukrajina může zahájit protiofenzivu a prolomit ruské linie.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy