Kruhový objezd před Prašnou bránou dráždí Pražany. Hyzdíte krásné centrum Prahy, vyčítají vedení
Nová stavební úprava v samém centru hlavního města budí na sociálních sítích obrovské vášně. Kruhový objezd, který vznikl na prostranství před známou Prašnou branou, podle některých do historické Prahy nepatří. Město se brání, že jde jen o dočasné řešení. Proti současnému řešení, které má na svědomí městská část, se také staví pražský Institut plánování a rozvoje, který má většinu dopravních staveb v metropoli na starosti.
"Pokud chcete dělat tahle polovičatá řešení, tak to raději nedělejte vůbec. Tohle do centra města nepatří," píše na Facebooku Prahy 1 jeden z fanoušků pod oznámení, že byl kruhový objezd v historickém centru zbudován. Někteří lidé by objezd nejraději okamžitě odstranili, jiným vadí forma výrazných bílých pruhů. "Princip dobrý, nebo alespoň ne špatný, ale to ten kruháč u Obecního domu nešel udělat estetičtěji, když už jste vyhodnotili, že tam je potřeba? Jestli ten vizuál zlepšíte dál, bude to super. Teď to je smutný pohled na tak hezkém místě," píše jeden ze sledujících facebookové stránky.
Děcka, to je tak kvalitní bizár, že nemám slov!
— Matěj Michalk Žaloudek 💚 (@ZaloudekMatej) May 6, 2022
Radní Bureš (@odsp1): bude to "méně křiklavé než kruhový objezd na Národní třídě".
Ty vole, na místě bejvalejch středověkých hradeb v největší památkový rezervaci UNESCO na světě nemaj bejt ŽÁDNÝ kruhový objezdy!!! Uááááááá. pic.twitter.com/UJMJ7SiBQh
Zástupci městské části se hájí tím, že kruhový objezd připravili v co nejméně nápadné podobě: „Uvědomujeme si, že čerstvě natřené značení vyvolalo hlasité reakce z více stran. Museli jsme postupovat podle příslušné vyhlášky a snažili jsme se v této citlivé lokalitě zvolit co nejméně invazivní řešení, jaké nám předpis umožňuje. Nemáme tu zelené balisety, chaotické pruhy, retardéry ani nevzhledné montované obrubníky, které jinak vidíme po celém městě. Nicméně je naším cílem v budoucnu prosadit trvalé stavební řešení, které celému místu vrátí podobu, jakou si zaslouží,“ uvedl na FB Richard Bureš, radní pro oblast dopravy na Praze 1.
Praha staví nové metro, ale stanice toho současného jsou ostudou města. Tyto vypadají jako z hororu!
Ostrá kritika
Primátor Zdeněk Hřib změnu křižovatky u Prašné brány kritizuje. "Je podle mě fér přiznat autorství tohoto dopravního díla těm, kteří se o něj skutečně zasloužili: ODS z Prahy 1. S tímhle já opravdu nemám nic společného a opravdu mě bolí se na to dívat. Ponaučení - je nutné volit kompetentní vedení i do městských částí," uvedl pro ČTK primátor Hřib.
Jak by třeba jednou mohlo vypadat okolí Prašné brány, kdyby vedení Prahy 1 naslouchalo odborníkům z @iprpraha. pic.twitter.com/mbf67diQW7
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) May 6, 2022
Proti dopravní stavbě se staví i Institut plánování a rozvoje. Architekt Šimon Jiráček, který v Institutu působí, uvedl ke stavbě "kruháče" na Twitteru následující stanovisko. "IPR Praha v této věci podal námitku, kde nesouhlasí se vznikem kruhového objezdu a 67 novými sloupky a 36 novými terči. Zmiňuje, že okružní křižovatka mění bezprecedentně charakter veřejného prostranství před Národní nemovitou kulturní památkou na Starém Městě - Prašnou bránou." Znamená to tedy, že stavba vznikla za jejich nesouhlasu.
Mnoho šumu ohledně kruháče pod Prašnou bránou.
— Šimon Jiráček (@SimonJiracek) May 6, 2022
Níže se pokusím shrnout skutečnosti.
Návrh kruhového objezdu vyprojektoval Ing. arch. Tomáš Cah pro MČ Praha1. Tento návrh byl podán 23.11.2021 na úřední desku. A to za nesouhlasu @iprpraha a Magistrátu hl. m. Prahy. pic.twitter.com/8YKcQgG49B
Jak se bude ve sporu městské části a magistrátních úředníků postupovat dále, zatím není jasné. Nejasný tak zůstává i osud velmi diskutované stavby.