Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Krůček od katastrofy? Wagnerovci byli od jaderných zbraní vzdáleni jedny vrata, tvrdí šéf ukrajinské rozvědky

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin.
Zdroj: profimedia
+ Další 3 fotografie
JADERNÉ ZBRANĚ

Wagnerovci se dostali až na jadernou základnu Voroněž-45, tvrdí šéf ukrajinských vojenských zpravodajců Kyrylo Budanov v exkluzivním rozhovoru pro Reuters. Základna má dle něj ještě z dob studené války obsahovat malé jaderné bomby, přenositelné jedním člověkem v batohu. Cílem wagnerovců bylo dle Budanova zvýšit své šance na úspěch v možném boji do posledního muže. Západní představitelé přitom byli dosud ohledně skutečnosti, že by se Prigožinova žoldnéřská skupina ocitla blízko ukořistění jaderného arzenálu, značně zdrženliví. Na míru nebezpečí, které s wagnerovci na jaderné základně hrozilo, se redakce eXtra.cz zeptala vojenského analytika Jiřího Vojáčka.

Když 24. června povstalci z Wagnerovy skupiny vyrazili na sever směrem k Moskvě, měl se dle videozáznamů a výpovědí místních kontingent vojenských vozidel odklonit na východ. Po dálnici kolona zamířila směrem k opevněné základně ruské armády Voroněž-45, kde jsou uloženy jaderné zbraně. Zhruba sto kilometrů od základny stopa po wagnerovcích vychladla, když se nacházeli v málo osídlených venkovských oblastech. Západní představitelé opakovaně uváděli, že ruský jaderný arzenál nebyl během povstání, které ještě téhož dne rychle a záhadně skončilo, nijak ohrožen.

Jiný náhled ovšem přinesl v rozhovoru pro Reuters náčelník Hlavní zpravodajské správy Ministerstva obrany Ukrajiny Kyrylo Budanov. Ten reportérům ve své kyjevské pracovně sdělil, že Wagnerova skupina skutečně dosáhla základny Voroněž-45 s úmyslem ukořistit malé a v batohu přenositelné jaderné bomby z éry studené války. „Protože pokud jste odhodlání bojovat do posledního muže, tohle je jedno z těch zařízení (Voroněž-45), které výrazně navyšuje sázky,“ objasňoval Budanov motivaci k radikálnímu tahu. Dle šéfa ukrajinských vojenských zpravodajců wagnerovce od jaderných zbraní dělila jediná překážka v podobě dveří ke skladu jaderných zbraní. „Dveře do skladu byly zavřené a nedostali se do technické sekce,“ prohlásil Budanov.

Kyrylo Budanov se nevyjádřil k dotazu, zdali ohledně incidentu proběhly nějaké diskuze s Amerikou a dalšími spojenci, ani k důvodům, které mohly wagnerovce nakonec vést ke stažení se. Tvrzení ukrajinské zpravodajské služby je ovšem v rozporu s dřívějším vyjádřením mluvčího Národní bezpečnostní rady Bílého domu Adama Hodge, jenž tvrdí, že situace nikdy nedospěla k bodu, kdy by jaderné zbraně či materiály byly v ohrožení. Vnitřní zdroj z ruské armády Reuters naopak řekl, že přítomnost Wagnerovy skupiny na místě jaderného skladu vzbudila v Americe velký zájem. Další zdroj z Ruskem okupované části Ukrajiny pak dokonce tvrdí, že přítomnost wagnerovců ve skladu znepokojila Kreml a pomohla odstartovat hektické vyjednávání.

Jaderné zbraně byly silně zabezpečené

Analytik Jiří Vojáček byl pro eXtra.cz ohledně možnosti ukořistění jaderných zbraní skeptický. „Wagnerovci se k těm skladům jistě mohli dostat, na rozdíl od většiny kolegů si ale myslím, že získat jaderné zbraně, byť zajištěné a bez klíčů, by se jim nepodařilo,“ domníval se Vojáček. „Nevím, jak vypadá zabezpečení na Voroněži-45, ale k raketám chodí většinou chytřejší část ruských záklaďáků, vysokoškoláci, úředníci a podobně. A u těch se nedá předpokládat, že by ty zbraně předali Prigožinovi jen tak na ksicht, jak se říká,“ uvažoval analytik. „A zároveň si dovolím tvrdit, že ten sklad bude jako pevnost se spoustou vzduchu, vody, jídla i munice, aby se tam posádka mohla zavřít klidně na měsíce. Takže za mě ne, za mě to pravděpodobné nebylo,“ ​zhodnotil rizika Vojáček.

Podobného názoru byl i Reuters oslovený jaderný vědec Matt Korda. „Pokud by se k jaderným zbraním dostal někdo s nekalými úmysly, nalezl by je uskladněné v rozloženém stavu,“ upozornil Korda a dodal, že takové zbraně by musely být doplněny instalací specializovaného zařízení a následně by muselo být odblokováno jejich zabezpečení. „K čemuž by potřebovali spolupráci někoho z 12. ředitelství, podotkl vědec.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy