Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Kriminalisté prošetřují lživou kampaň proti Petru Pavlovi: Tohle je svět Andreje Babiše, říká generál. Expremiér se obhajuje

Petr Pavel pod útokem hackerů. Voličům chodí falešné SMS, šetří to policie
Zdroj: profimedia.cz/koláž eXtra.cz
+ Další 3 fotografie
Útok

Téměř za týden se ve druhém kole prezidentských voleb utká Andrej Babiš s generálem Petrem Pavlem, a už nyní se začíná přiostřovat. A to nejen v debatách mezi kandidáty, ale i mezi veřejností. Policie ČR se totiž nyní zabývá případem, kdy lidem chodí na mobil SMS, jež jsou údajně od generála Petra Pavla. Ve lživých zprávách povolává své voliče do armády. Redakce eXtra.cz získala vyjádření jak z týmu Pavla, tak i Babiše, který na svých billboardech hlásá, že jeho soupeř chce zatáhnout Česko do války.

"Dobrý den, tady Generál Pavel. Touto zprávou bych Vám chtěl poděkovat za hlas ve volební kampani na prezidenta. Poprosím Vás, abyste se dostavil na nejbližší pobočku Armády ČR, kde budete vybaven potřebnou zbrojí pro mobilizaci na Ukrajině," píše se ve falešné SMS, která přistála v mobilu mnoha voličům. Jde však o jasný podvod, protože prezident, natož nezvolený kandidát nemá na něco takového právo.

I proto případ vyšetřuje policie, neboť neznámý výtečník se snaží ovlivnit volby. "O případu víme, zabýváme se jím a rádi bychom požádali kohokoli, komu uvedená SMS dorazila, aby se nám ozval," apeluje na Twitteru Policie ČR na obyvatele. Obsah zprávy přitom nasvědčuje tomu, že odesílatel by mohl být z řad voličů Babiše. Je to právě expremiér, kdo ve své kampani mluví o Pavlovi jako o člověku, který chce válku. Ostatně slogan v podobném duchu se objevil i na mnoha billboardech napříč Českem.

Z komentářů pod příspěvkem policie je ovšem jasné, že většina občanů informaci nevěří. "Všechno má své meze. Tady byla ta mez překročena. Tohle dělá tábor od Babiše. Babiš je lhář, manipulátor a obklopuje se pouze dezinformátory. Je to bezcharakterní člověk, který slušnými lidmi pohrdá," napsal například starosta Tetína Matěj Hlavatý.

Reakce generála Petra Pavla

Ke kauze se pak vyjádřil i sám poškozený Pavel. "Vůbec mě nepřekvapuje, že lež, kterou si pan Babiš dal na billboardy, následně někdo anonymně rozesílá lidem přes SMS jako poplašnou zprávu. Toto je svět Andreje Babiše, za nímž se seřadily všechny proruské a konspirační síly. Je to svět, který pro Česko nechci – a proti němu v těchto volbách nabízím slušnost, pravdu, důstojnost a respekt k pravidlům," prohlásil kandidát na prezidenta pro eXtra.cz.

Redakce oslovila i Andreje Babiše s dotazem, co si o zprávách myslí a zda podobné chování nemohla podnítit právě expremiérova kampaň. "Samozřejmě se to k nám dostalo. Nemáme s tím nic společného, spíš se nám zdá, že nás chce někdo poškodit. Je dobře, že se tím policie zabývá," odepsal Babiš.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy