Kriminalista, který rozlouskl orlické vraždy: Obsah sudu mi stříkl do tváře i s ostatky, vzpomíná pro eXtra.cz
Ačkoli Jan Štoček řešil během své policejní kariéry řadu velkých případů, například vraždy Ivana Roubala, jednoznačně nejzásadnějším úspěchem bylo polapení orlického gangu. "Rozhodně to byl největší případ rozsahem, ale řešil jsem i složitější věci. Tohle bylo složité ze začátku, když jsme ale vylovili sud, pak už to byla taková policejní rutina," zavzpomínal na případ Štoček pro eXtra.cz.
Právě vylovení sudu bylo zásadní pro usvědčení Karla Kopáče, Ludvíka Černého a spol. z celkem pěti vražd. I proto Štoček přiznává, že když začali s báňskými potápěči pátrat na dně Orlíku, zmocnila se ho nervozita. "Bál jsem se, zda tam něco najdeme, protože jsme měli časový limit. Dostali jsme týden, začali jsme v pondělí, a ještě ve čtvrtek v poledne jsme neměli nic. Opakovaně mě kontaktovali nadřízení, ptali se na výsledky a pořád upozorňovali na to, že každý den pátrání na dně přehrady vyjde na 35 tisíc. Ptali se, proč jsme ještě nic nenašli," popisuje tlak, jaký na vyšetřovatele působil.
Nakonec ale došlo na kýžený nález a všichni zúčastnění si mohli oddychnout, že jejich práce nebyla marná. "Byla přesně jedna hodina odpoledne, když se ozval potápěč, že na dně našel sud se svárem. V tu chvíli ze mě spadl kámen," přiznává Štoček, kterému se po otevření sudu naskytl nepěkný pohled na mrtvolu, téměř rozloženou peroxidem. "Člověk je za ty roky zvyklý na leccos. Spíš jsem řešil, jestli budeme schopni udělat genetiku a podobně," říká bývalý kriminalista, který se podílel i na zatčení Ivana Jonáka.
Štoček si popálil ruku a málem i tvář
Spolu s vytažením sudu se pojí i jedna historka. Dnes je možná už trochu úsměvná, ale tehdy Štočkovi do smíchu rozhodně nebylo. "Když jsme sud otevřeli, poryvem větru mi do tváře z něj stříkl obsah. V obličeji jsem měl nejen peroxid, ale i rozložené ostatky mrtvoly," popisuje moment, který by byl příliš i pro otrlé lidi. Štoček neváhal a byl okamžitě ve vodě. "Vystřihl jsem skok z poloviny pontonu, normálně bych takovou šipku, jakou jsem předvedl, snad ani neskočil," usmíval se Štoček, zatímco letos pózoval v Policejním muzeu hned vedle sudu, který z Orlíku spolu s potápěči vytáhl.
Obličej si kriminalista díky rychlé reakci a skoku do vody nepopálil, zato manipulaci s žíravinou odnesla jiná část těla. "Popálil jsem si ruku, když jsme sud vezli na hráz. Já byl na špici lodi, sud jsme měli v kádi a já ho držel za okraj. Sice jsem měl rukavice, ale během pěti minut se mi rozpustily a popálil jsem si ruku," popisuje Štoček. Dodnes mu to připomínají jizvy na poleptaných prstech, jak je patrné na fotce v galerii.
K Devadesátkám má výhrady
Štoček se spolu s dalšími vyšetřovateli zúčastnil křtu knihy Orlické vraždy: Akce přehrada očima vyšetřovatele z pera novináře Aleše Pivody a kriminalisty Josefa Douchy, jenž se na rozlousknutí případu také podílel. Na akci nechyběla ani redakce eXtra.cz. Dílo vyšlo už na přelomu tisíciletí, ale v souvislosti s nynější popularizací případu, o což se postaral zejména seriál Devadesátky, vyšlo i druhé vydání. Štoček ale paradoxně na seriál nevzpomíná zrovna s láskou.
V médiích se opakovaně kriticky vyjádřil k použití autorské licence scenáristou Josefem Marešem, bývalým policistou, který se k případu nachomýtl. "Co se týče Devadesátek, každý jsme měli své mediální výstupy. Já jsem řekl, že na tom nikdy nedělal. Možná tam dělal výslechy dvou potápěčů a napsal tři domovní prohlídky, ale to bylo všechno. To, že to dodnes prezentuje, jako že to dělal on, k tomu jsem měl pochopitelně výhrady," vysvětlil Štoček, co mu na populárním seriálu, který vysílala Česká televize vadí.
Zároveň ho nepotěšilo ani to, že Mareš Štočka vykreslil jako bručouna, který neumí řídit auto ani střílet z pistole. Bývalý elitní a několikrát vyznamenaný kriminalista to vnímá jako zesměšnění, které se podepsalo na tom, jak ho nyní vnímá veřejnost. "Smějí se mi lidé, že neumím řídit a střílet. Musím jim vysvětlovat, že to tak není," dodává Štoček.
Rozhovor s Janem Štočkem se uskutečnil během křtu knihy Orlické vraždy: Akce přehrada očima vyšetřovatele.