Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Krampusové děsili Prahu: Strašidelní čertové, napůl kozel, napůl ďábel s tradicí z Rakouska obrazem

+ Dalších 12 fotografií

Děsivá Krampus show znovu zavládla na pražském Výstavišti. Letošní ročník předvedl více než stovku strašidelných postav připomínajících bytosti z pekla, které mají svůj původ v rakouské tradici. Čertovské postavy jsou výrazné svými detailními maskami, hlasitými zvony a řetězy, bohatými kožichy a v neposlední řadě také svými ohnivými prvky. Na show nechyběla ani redakce eXtra.cz.

Součástí Krampus show byla i letos bohatá přehlídka. Trasa průvodu měřila přibližně 800 metrů a návštěvníci si mohli vedle děsivých masek užít i hudební doprovod nebo ohnivou show. Pro ty, které podívaná přilákala, byla k dispozici také gastrozóna před Maroldovým panoramatem, nabízející širokou škálu horkých nápojů, ďábelských klobás a dalšího občerstvení.

Akce byla rozdělena na odpolední „Krampus family show“ a večerní „Krampus night show“. Rodiny s dětmi od tří do patnácti let si mohly vychutnat „family show“, na níž se představila přibližně padesátka čertů. Večerní program byl určen starším návštěvníkům – dospělí a děti od patnácti let si tak mohli zažít pořádnou hrůzyplnou aktivitu čertovských nestvůr. Ti, kteří projevili zájem, měli také možnost nechat se s "Krampusáky" vyfotit.


Tradice z rakouských Alp

Krampus, postava s výraznými špičatými rohy, je často popisovaná jako „napůl kozel, napůl ďábel“. Často se objevuje 5. prosince v doprovodu svatého Mikuláše – zatímco Mikuláš odměňuje děti dárky, Krampus má za úkol potrestat ty neposlušné z nich. Podle legendy se Krampus kolem 22. prosince promění zpět v normální lidskou bytost a nic si nepamatuje z toho, co dělal na začátku prosince.

Průvod Krampusů je starověkou tradicí, která vznikla v rakouských Alpách a postupně se rozšířila po celém Rakousku a dalších okolních státech.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy