Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Královec patří Česku: Lidé se smějí vtipům s obsazením Kaliningradu, v Rusku je berou vážně

Kaliningrad je Česko! Rusko zuří kvůli vtípkům s ukradením Královce
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
recese

Obrovskou popularitu si na internetu získal návrh recesistů, kteří chtějí Rusku odebrat Kaliningradskou autonomní oblast a připojit ji zpět k Česku. Celou akci obhajují českým historickým nárokem, podle něhož bylo město postaveno na počest českého krále. Naše země má tak na území podle vtipálků legitimní nárok. K recesi se přidalo mnoho známých osobností a dokonce i institucí. Objevily se i ruské weby, které informaci berou smrtelně vážně.

Myšlenka, že Česko by si mělo dělat na Kaliningradskou oblast nárok, vychází z historie. Hlavní město regionu, dnešní Kaliningrad, česky Královec a německy Königsberg, založili ve 13. století křižáci na počest českého krále Přemysla Otakara II. Připojení k Česku je tak naprosto legitimní, tvrdí s nadsázkou zastánci této myšlenky. Kaliningrad byl po století součástí Pruska, později Německa, po druhé světové válce oblast připadla Sovětskému svazu.

Současnou satirickou kampaň za připojení Kaliningradské oblasti k Česku podle médií spustil zřejmě koncem září jeden z polských parodických twitterových účtů, jehož příspěvek následně sdílel europoslanec Tomáš Zdechovský. Vyvolal tím záplavu reakcí.

Češi se na sociálních sítích radují, že konečně budou mít přístup k moři, Poláci se zase "těší" na českou vojenskou přítomnost u Baltského moře nebo další přístup k českému pivu či smaženému sýru. Vznikly výzvy nazvané "Make Kaliningrad Czech Again!", "Kaliningrad is Czechia" nebo "Královec je náš!". Lidé také zajímá, jak diskuse na sociálních sítích vnímá Rusko i Západ a zda pochopí, že jde o satiru.

Jeden z ruských webů už prokázal, že tamní redaktoři zřejmě příliš smyslu pro humor nemají, zvláště když jde o odebírání ruského území. "Zdechovský předstíral, že je politicky vtipný, navzdory referendům konaným v Novorusku, a podporuje pochybnou myšlenku polského uživatele internetu o uspořádání referenda v Kaliningradské oblasti a rozdělení ruského regionu mezi Českou republiku a Polsko," píše ruský web EAdaily.com.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy