Trendy
válka na Ukrajině Extrémní proměny Survivor 2025 Clash 12

Král Karel III. o své rakovině: Temné okamžiky mohou být prozářeny, řekl

Král Karel III. promluvil o svém boji s rakovinou.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
nemoc

Britský král Karel III. se v Buckinghamském paláci podělil o svou zkušenost s léčbou rakoviny. Panovník přiznal, že tato zkušenost může být pro pacienty a jejich blízké „skličující a někdy i děsivá“. Přesto právě jeho vlastní boj s touto zákeřnou nemocí mu prý pomohl si ještě více uvědomit mimořádnou práci, kterou odvádějí organizace zaměřující se na boj proti rakovině. Lidem, kteří trpí onkologickým onemocněním, poslal osobní vzkaz. 

Král Karel III. s manželkou Camillou uspořádali ve středu v Buckinghamském paláci recepci na počest komunitních projektů, které zvyšují povědomí o rakovině a podporují ty, kteří s ní žijí. Britský panovník při této příležitosti promluvil o své zkušenosti s touto nemocí a zároveň upozornil na statistiku, podle níž ve Spojeném království přibyde denně více než 1000 nových případů lidí s rakovinou, uvádí web BBC.

„Každá diagnóza, každý nový případ bude pro tyto lidi a jejich blízké skličující a někdy i děsivou zkušeností. Ale jako jeden z této statistiky mohu sám potvrdit, že to může být také zkušenost, která vyzdvihuje to nejlepší z lidskosti,“ řekl šestasedmdesátiletý panovník, jemuž byla blíže nespecifikovaná forma rakoviny diagnostikována loni v únoru.

Právě jeho vlastní boj s touto nemocí mu prý pomohl si ještě více uvědomit mimořádnou práci, kterou odvádějí tyto organizace. „Mnohé z nich se zde sešly a mnohé jsem v průběhu let znal, navštěvoval a podporoval. A potvrdilo se to, co jsem během těchto návštěv dlouho pozoroval – že i ty nejtemnější okamžiky nemoci mohou být prozářeny tím největším soucitem,“ citoval britského panovníka web ABC News.

Král Karel III. poděkoval zdravotníkům

Karel III. ve svém poselství poděkoval také zdravotníkům a řekl, že „mají jeho nejhlubší obdiv“. Ocenil zejména „hluboký dopad lidského spojení“ – ať už jde o pečlivé vysvětlení ze strany odborné sestry, ruku podanou dobrovolníkem hospice, nebo sdílené zkušenosti v podpůrné skupině. „Ačkoli cesta každého pacienta může být jiná, společně zajišťujete, že diagnóza rakoviny nemusí nikdy znamenat, že budoucnosti čelíte bez naděje a podpory,“ řekl král.

V závěru svého poselství vzdal hold britské novinářce a pedagožce Deborah James, která v roce 2022 zemřela na rakovinu tlustého střeva, když citoval její slova. „Najděte si život, který stojí za to, abyste si ho užili, riskujte, hluboce milujte, nelitujte a vždy, vždy mějte vzpurnou naději,“ uvádí server NBC News.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy