Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Korupční kauza rozložila STAN: Hlubuček ve vazbě, Gazdík podává rezignaci. Ustojí to Rakušan?

Ministr školství Petr Gazdík.
Zdroj: Profimedia

Vládním hnutím STAN otřásla korupční kauza Petra Hlubučka. Již bývalého náměstka primátora poslala policie neprodleně do vazby. Jen pár dnů nato podává demisi z funkce ministra školství Petr Gazdík, který o tom informoval skrze Twitter.

Soud v pátek v souvislosti s kauzou korupce v pražském dopravním podniku poslal do vazby Hlubučka a další dva obviněné. Patrně jde o podnikatele Zakaríu Nemraha a Redla, který byl podle policejních dokumentů hlavou celé skupiny. Policie tvrdí, že organizovaná skupina desítky obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Gazdíkovy styky

Zraky všech se kromě Hlubučka upřely i na ministra školství Petra Gazdíka, který se s Redlem stýkal. Podle médií se ale sešel s Redlem v zabezpečené kanceláři, trávili spolu víkend v Alpách a komunikovali přes zašifrovaný telefon.

Gazdík kontakty nepopřel, vyloučil ale, že by Redl nějak zasahoval do jeho politických kroků či rozhodování STAN. "Petr Gazdík ve spisu nefiguruje v žádné pozici podezřelého, kterému by se podsouvalo, že s panem Redlem cokoliv domlouval. (...) Nicméně celá situace vyvolává minimálně špatný dojem. Myslím, že každý soudný politik, který je v nějaké politické funkci, má vyvozovat zodpovědnost i z toho, co vyvolává nějaký dojem," řekl v sobotu Seznam Zprávám ministr vnitra Vít Rakušan.

Rezignaci kvitoval Fiala

Gazdík se v neděli rozhodl udělat rázný krok. "Rozhodl jsem se podat demisi z funkce ministra školství ke 30. 6. Přesto, že se necítím ničím vinen ani ve věcné, natož trestněprávní rovině. Mé styky s některými lidmi však vrhají stín i na hnutí STAN. Nechci rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví EU," napsal na Twitteru Gazdík.

Premiér a šéf ODS Petr Fiala ocenil dnešní rozhodnutí Petra Gazdíka (STAN) rezignovat ke konci června na funkci ministra školství kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem. 

"Podle všech dostupných informací není Petr Gazdík ani obviněn, ani vyšetřován. Jde tedy o čestné řešení, na něž jsme poslední léta nebyli ve vysoké politice zvyklí," uvedl na Twitteru Fiala.

V souvislosti s Redlem se bude Rakušan zabývat i Českou poštou kvůli schůzce obviněného podnikatele s šéfem pošty Romanem Knapem v době, kdy byl ministrem vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "O očistu pošty a její odstřižení od podivných struktur, které na ni z mého pocitu působí, se snažím velmi důkladně," řekl Seznam Zprávám. Řešit bude Rakušan i pozici ředitele Knapa. Ustojí tuto situaci Rakušan?

Související články

Další články

Nejnovější kauzy