Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Konsolidační balíček Fialovy vlády je trnem v oku odborníkům: Navrhované úspory odnese zdraví lidí, varují

Premiér Petr Fiala byl samozřejmě také pozván.
Zdroj: Herminapress
konsolidační balíček

V nadcházejících dnech čeká kabinet Petra Fialy intenzivní debata týkající se finální podoby konsolidačního balíčku, který vláda stávající pětikoalice představila na jaře. Navrhované změny vyvolaly kontroverzi zejména proto, že je nikdo nekonzultoval se zástupci firem nebo zaměstnanců. Připomínkové období navíc trvalo pouze několik dní.

Jedním z hlavních bodů sporu je záměr zrušit daňové osvobození zaměstnaneckých benefitů, což podle vlády mělo přinést úspory ve výši 1,4 miliardy korun. Ministerstvo financí však dosud nedoložilo žádné podklady pro své tvrzení. A kontroverzí doprovází ozdravný balíček ještě více.

Několik odborníků během letních měsíců poukázalo například na plánované změny v oblasti zaměstnaneckého stravování, které by mohly postihnout miliony pracujících. Dosavadní systém, ve kterém zaměstnavatel poskytuje dotované stravování a zaměstnanec platí zhruba polovinu jeho ceny, by byl výrazně omezen. Prezident Asociace malých a středních podniků Josef Jaroš proto zdůrazňuje, že tento krok by mohl vést k poklesu obědvajících zaměstnanců. A není sám, komu se plán vlády nezamlouvá.

Hrozí pokles pracovní produktivity

Je s podivem, jak krátkozrace vláda přistupuje k tak komplexní problematice, která má dlouhodobé, zejména zdravotní a ekonomické dopady, jako je stravování zaměstnanců,” říká Pavel Suchánek, výzkumný a vývojový pracovník Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

„Zrušení spoluúčasti zaměstnanců na stravování otřese roky budovaným systémem, sníží objem financí v tomto systému a nevyhnutelně povede ke snížení počtu zaměstnanců, kteří se pravidelně stravují během pracovních směn. Právě pravidelné a adekvátní stravování je jednou z hlavních podmínek dobré fyzické i mentální kondice. Naopak nedostatky ve stravování výrazně zhoršují pracovní výsledky zaměstnance,“ dodává Suchánek, který je zároveň šéfem společnosti FitBee zaměřující se na výživové poradenství.

Někteří experti navíc varují, že chystaná opatření by mohla mít paradoxně negativní dopad i na veřejné finance.Tento návrh povede k nahrazení daněných příjmů (zaměstnanci) nedaněnými (zaměstnavatelé) a k potenciálnímu propadu ve výnosech daní z příjmů i pojistného,“ varuje ekonom Petr Frisch, který zároveň uvádí, že potenciální propad výnosů může dosáhnout až 15 miliard korun ročně.

​Negativní dopad na gastro provozovny

Výdaje by navíc vlivem takových změn pocítilo i české zdravotnictví. „Z odborných zahraničních studií vyplývá, že pokud se lidé v práci přestanou pravidelně a kvalitněji stravovat, musí zákonitě následovat nárůst zdravotních komplikací,“ upozorňuje Suchánek a v této souvislosti zmiňuje obezitu, cukrovku a vysoký krevní tlak, tedy „velmi dobře známé neinfekční choroby dříve označované jako civilizační onemocnění“.

Bohdan Wojnar, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy České republiky, pak zdůrazňuje potřebu návrhy vlády konzultovat s ekonomickými partnery.Mám na mysli mimo jiné plánovanou reformu fungujícího systému zaměstnaneckého stravování. Například navrhovaná limitace daňového osvobození zaměstnaneckého stravování by snížila objem financí v systému a negativně dopadla na řadu gastro provozoven,“ zmiňuje Wojnar, který tak požaduje, aby kabinet tento návrh z balíčku stáhl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy