Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Konečná s Nerudovou si na debatě k eurovolbám vjely do vlasů. Chybí vám notýsek s poznámkami od Rakušana, vmetla ji do tváře

Kateřina Konečná a Danuše Nerudová si na debatě k eurovolbám vjely do vlasů. Řešila se migrace i Ukrajina
Zdroj: Profimedia/Koláž eXtra.cz
+ Další 3 fotografie
předvolební debata

V první z velkých debat před volbami do Evropského parlamentu bylo pořádně dusno. Celou debatu na sebe v superdebatě CNN Prima News narážely zejména Danuše Nerudová, která kandiduje za hnutí STAN, a komunistka Kateřina Konečná. "Já chápu, že dneska nemáte svůj notýsek, nemáte své poznámky, abyste se do nich podívala a reálně zjistila, co vám pan Rakušan napsal," řekla Konečná na adresu Nerudové, kterou v jiné části označila za "naivku".

Ostrá pře se strhla na superdebatě CNN Prima News před plánovanými volbami do Evropského parlamentu. Ve studiu na sebe narážely zejména Danuše Nerudová za STAN a šéfka komunistů Kateřina Konečná.

První rozbuškou bylo téma migrace. „Populistické strany jen straší, žádní migranti tady nejsou,“ řekla Nerudová, čímž vzbudila ostrou diskusi. Zároveň hájila ve středu přijatý migrační balíček. Podle ní trvalo 10 let, než nastala základní shoda. Dodala, že Evropa ale migraci řešit potřebuje a že je vděčná aspoň za to málo, co prošlo. "Nikdo není schopen říct svůj návrh. Zaplaťpánbůh, že něco vzniklo," řekla.

Zároveň zmínila, že kvůli klimatickým změnám, které zasáhnou Afriku, nás čekají ještě mnohem větší migrační vlny. „A to se nebudeme bavit o takových číslech, která tu máme dnes, ale o zásadně jiných číslech. Třetina afrického kontinentu bude neobyvatelná. Toto je úkol pro Evropský parlament a je na voličích, aby si zvolili nikoli populisty a extremisty, ale aktivní lidi,“ sdělila Nerudová..

Konečná k Nerudové: Chápu, že nemáte svůj notýsek

„Jsem moc ráda, že paní Nerudová řekla to, co řekla, protože aspoň voliči vidí, koho opravdu nemají volit," reagovala na ni Klára Dostálová za ANO. "Pokud někdo popírá migranty v Evropě, pokud někdo nechá schválit migrační pakt a zároveň straší tím, že se bude zvedat počet migrantů z pohledu klimatické hrozby, tak je to obrovské nebezpečí pro Evropu,“ sdělila Dostálová.

Do Nerudová se následně pustila i Konečná. "Když máte špatný základ, tak na tom nevybudujete nic správného. Já chápu, že dneska nemáte svůj notýsek, nemáte své poznámky, abyste se do nich podívala a reálně zjistila, co vám pan Rakušan napsal," ostře se do Nerudové pustila Konečná. V jiné části ji dokonce označila za "naivku".

"Jste pro posílení vnějších hranic, jste pro detenci, jste pro to, abychom migranty vraceli? Tak pak jste všichni pro migrační pakt. Říkat, že to zrušíme, aniž bychom nabízeli jakékoli řešení, je populistické,“ nenechala se však odbýt Nerudová.

Velké emoce pak rozpoutalo i téma války na Ukrajině. „Ze slábnoucí pomoci nejsem nadšen. Měli bychom naopak v pomoci přidat. Je to v našem bezpečnostním zájmu podporovat Ukrajinu. Jsem znechucen z toho, co slyším u Kateřiny Konečné,“ řekl europoslanec za Piráty Marcel Kolaja a připomněl, že ruský prezident jednat nechce. „Nebo snad máte přímou linku do Kremlu?“ ptal se. Stejně reagovala i Nerudová. „Nestydíte se?“ ptala se tentokrát Nerudová ostře Konečné.

„Konflikt se za dva roky nikam neposunul. Nikdo neříká, že mír má být kapitulace. K tomu jednacímu stolu si ale budou muset sednout,“ uvedla k tomu Konečná.

Nerudová s Dostálovou se přely o dotaci na toustový chléb

Neméně emocí vyvolalo téma Green Dealu a přechodu na obnovitelné zdroje. „Zajistili jsme, že se spalovací motory nevyřadí z výroby hned, prostě se budou do roku 2035 vyrábět. V novém europarlamentu otevřeme legislativu, která zakazuje výrobu spalovacích motorů od roku 2035. Budeme chtít uchovat spalováky. Věřím, že bude možnost využívat syntetická paliva a že to bude fungovat,“ řekl lídr kandidátky SPOLU Alexandr Vondra (ODS) během debaty.

V případě syntetických paliv s ním však nesouhlasil lídr koalice Přísaha a Motoristé sobě Filip Turek. „Green Deal je potřeba rušit, rušit a rušit. V životě jsem neviděl tolik blbostí. Mám pocit, že to vymýšleli filozofové typu Timmermans a Von der Leyenová, kteří si myslí, že elektřina vzniká v zásuvce a peníze vznikají v tiskárně. Obávám se, že Green Deal je postaven na technologiích, které nefungují. Na nesmyslech, jako jsou syntetická paliva. O nich mluví ti, kteří vůbec nevědí, jak fungují,“ pustil se do Vondry.

V závěru debaty se pak dohadovaly Nerudová s Dostálovou ohledně dotací z Evropské unie. "Vážení občané, mohli jste mít vodu ve studni, ale financovali jste toustový chléb," řekla Nerudová s odkazem na kauzu dotací pro linku na toustový chléb ve firmě Penam Andreje Babiše.

"Já jsem se tak dlouho nezasmála, paní Nerudová, vy dnes nemáte svůj den. Pokud věci vysvětlujete lidem v regionech stejně jako právo veta v EU, tak to potěš pánbůh," vrátila jí to u jiného tématu Dostálová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy