Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Konec respirátorů v MHD: Ministr Válek je stále doporučuje, epidemiolog Maďar varuje

Respirátory odložilo mnoho lidí už před oficiálním koncem této povinnosti.
Zdroj: Extra.cz/Ondřej Hudec
koronavirus

Lidé ode dneška nemusí v hromadné dopravě nosit respirátory. O zmírnění opatření proti šíření covid-19 rozhodla ve středu vláda na tiskové konferenci. Zakrývání nosu a úst zůstává povinné jen ve zdravotnických zařízeních a lůžkových zařízeních sociální péče. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) však podle ČTK jejich nošení stále doporučuje. Epidemiolog Rastislav Maďar varuje před prodloužením epidemie. Uvedl to pro Blesk.

Denní přírůstky pozitivně testovaných na koronavirus klesají několik týdnů a spolu s tím i zátěž nemocnic. Nicméně podle odborníků mohou být reálné počty nakažených, kteří se nejdou testovat nebo nemají příznaky, dvakrát až třikrát vyšší. S ohledem na to premiér Petr Fiala (ODS) i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ve středu vyzvali občany, aby se nadále chovali zodpovědně. Zároveň jim doporučili v prostorech s větším množstvím lidí nošení ochrany dýchacích cest.

I nadále používat respirátory či roušky doporučuje cestujícím ve veřejné dopravě také pražský dopravní podnik. V tramvajích, autobusech nebo u vstupů do metra proto hodlá ponechat samolepky upozorňující na zakrytí dýchacích cest. Dopravce chce tímto způsobem apelovat na odpovědnost a vzájemně ohleduplné chování cestujících. Podobně se ke zrušené povinnosti nosit respirátory staví i České aerolinie a letecká společnost Smartwings. "I nadále doporučujeme mít na palubě letadla nasazenou ochranu úst a nosu," uvedl ve středu v tiskové zprávě provozní ředitel Smartwings Group Petr Čeněk.

V nemocnicích povinnost zůstává

Ve zdravotnických a sociálních zařízeních se budou respirátory nosit ještě zhruba dva týdny. "Nicméně musíme pravidelně posuzovat zejména data ze zdravotnických zařízení," uvedl ve středu po jednání vlády ministr zdravotnictví Válek. Kromě nemocnic či domovů seniorů zůstávají respirátory povinné i v lékárnách, upozornila ve středu Česká lékárnická komora na Twitteru. Důvodem je, že lékárny patří mezi zdravotnická zařízení. Často je navíc navštěvují lidé trpící akutními respiračními onemocněními a pacienti s oslabenou imunitou.

Ochrana dýchacích cest se stala jedním se symbolů boje proti viru covid-19, jehož první případy infekcí se v ČR objevily 1. března 2020. Zejména respirátory byly na začátku epidemie vyprodané, obtížně se sháněly i roušky, které si proto lidé šili doma z látek. Povinnost zakrývání nosu a úst byla spolu s vývojem epidemie opakovaně zmírňovaná a znovu zpřísňovaná. Respirátory nejméně třídy účinnosti FFP2 nebo jiné ochrany dýchacích cest stejné účinnosti, například nanoroušky, jsou povinné od 1. března loňského roku.

Maďar: Navrhovali jsme pozdější datum, prodlouží to epidemii

Ne všichni však z povolení konce respirátorů jásají. „Epidemiologická skupina NIZP navrhovala zrušení povinnosti respirátorů k datu 1.5. Předložili jsme k tomu několik odborných argumentů,“ řekl Blesku epidemiolog Rastislav Maďar. Podle něj by se však situace v nemocnicích zásadně zhoršit neměla, zároveň pomůže i počasí. „Zbytečně to ale oddálí pokles hodnot klíčových indikátorů epidemie, která se tím prodlouží,“ domnívá se.

Válek doporučil, aby lidé nosili roušky všude tam, kde jsou s jinými neznámými lidmi, nebo pokud jde o špatně větrané prostory. „Noste respirátory, zvyšuje se počet respiračních chorob. V Japonsku nikdy nebyly respirátory nařízené, a přesto každý inteligentní Japonec nosí respirátor v době, kdy hrozí riziko, že by se mohl nakazit,“ podotkl ministr.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy