Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Konec pro Vémolovu zoo? Evropská komise řeší zákaz chovu exotických zvířat

Elsu dříve krmil na klíně.
Zdroj: Se svolením K. Vémoly
+ Další fotografie
opaření

Zápasník MMA Karlos "Terminátor" Vémola je známý mimo jiné svým chovem exotických zvířat. Doma chová dva krokodýly nilské, v akváriu mu plave žralok a na zahradě se kromě psa prohánějí i pštros a kozy. Největší pozornost však vzbuzují jeho dva lvi. Zanedlouho však bude mít možná s podobnými zvířaty utrum. Evropská komise podle informací projektu České zájmy v EU má na stole návrh na zákaz chovu a obchodování s exotickými zvířaty.

Ministři zemědělství členských zemí na nedávné schůzi jednali o možném zákazu obchodu s exotickými druhy zvířat a jejich chovu - včetně tygrů, obřích želv nebo aligátorů. Kypr, Litva, Lucembursko a Malta vyzývají komisi, aby sjednotila evropská pravidla chovu těchto zvířat.

Česko hlasovalo proti

Proč? Jak pro eXtra.cz upozorňuje analytička projektu České zájmy v EU Helena Truchlá, například soukromý chov tygrů je stále legální v zemích, jako je Německo, Francie, Španělsko, Irsko a také Česká republika. Většina evropských států návrh podpořila, takže Evropská komise se tím bude zabývat. Mimo jiné slíbila řešit, jak by takové opatření fungovalo a jaký by to mělo dopad.

Co bude následovat? Výhledově by komise mohla navrhnout seznam “běžných” zvířat určených k chovu, který by platil pro celou EU. Musely by s tím ale znovu souhlasit nejen členské země, ale taky Evropský parlament. Platit by mohl nejdřív zhruba od roku 2023.

Zajímavé je, že Česko a Polsko jako jediné hlasovaly proti tomuto návrhu. Česko má přitom s takzvanými tygřími králi vlastní neblahou zkušenost. Před čtyřmi lety zemí otřásla kauza tygrů zabíjených kvůli kůži a dalším částem těla. Další těla mrtvých exotických zvířat ve značném stadiu rozkladu objevili na konci května podle Deníku policisté na travnatém pozemku vedle odbočky silnice ze Smečna do Kladna.

Karlos Vémola a jeho zoo

Mezi známé chovatele exotických zvířat patří i zápasník MMA Karlos "Terminátor" Vémola. Výčet jeho zvířat zahrnuje dva krokodýly nilské, v akváriu mu plave žralok a na zahradě se kromě psa prohání i pštros a kozy. Největší pozornost však budí jeho dva lvi. Lvici Else, kterou si zápasník jako malou pořídil přibližně dva roky nazpátek, pořídíl v únoru dalšího parťáka.

České úřady chov exotických zvířat samy od letošního ledna zpřísnily z důvodu opakujících se případů týrání, zakázané to ale není. Vémolův chov nedávno pro server Lifee kritizoval exředitel pražské zoo Petr Fejk.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy