Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Komplikovaný porod: Nebýt zásahu lékařů, mé děti by nebyly, prozradila matka dvojčat

Veronika Lůžová se svými syny.
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka
+ Další 4 fotografie
charitativní akce

Komplikace u dvojčat, transfuze krve dětem v děloze nebo třeba i odoperování zhoubného nádoru u nenarozených dětí. Lékaři z Centra fetální medicíny z pražského Podolí provádějí operace, o kterých se dříve lékařům nemohlo ani zdát. Za deset let, kdy toto prestižní centrum v rámci Ústavu pro péči o matku a dítě působí, odvedlo 253 zákroků a zachránilo život stovkám dětí, které by jinak nedostaly šanci. Díky svojí úspěšnosti se tak řadí k nejlepším pracovištím svého druhu na světě. Slavnostního dne SETKÁNÍ ZÁZRAKŮ 2022 v porodnici v pražském Podolí se zúčastnila i redakce eXtra.cz.

Svou zkušenost s komplikovaným porodem popsala reportérovi eXtra.cz na charitativním dni SETKÁNÍ ZÁZRAKŮ 2022 v porodnici v pražském Podolí paní Veronika Lůžová. "Ze Zlína mě tehdy odeslali k panu docentu Kroftovi s podezřením na transfuzní syndrom, který se potvrdil, takže na konci února jsem dojela sem do Podolí," vzpomíná Lůžová na dramatické okamžiky svého těhotenství.

Komplikovaný porod dvojčat

"Dvojčata měla spojky v placentě, takže je museli přepálit, aby byl vývoj rovnoměrný. Operace se zdařila a obnovil se normální vývoj," dodává s tím, že problém u ní lékaři zjistili při odběru plodové vody v 18. týdnu. A podle genetiky se následně rozhodovalo, co se bude dít.

"Kluci to vydrželi do 27. týdne. Od té doby je všechno v pořádku," uvádí paní Lůžová a dodává, že nebýt operace, tak by pravděpodobně došlo k potratu. Lékařům je za záchranu jejích dvou synů naprosto vděčná.

"Do dnešního dne jsme provedli 253 operací, nejčastěji pro komplikace u jednovaječných dvojčat, které sdílí jednu placentu. Nejčastějším výkonem, ve 157 případech, je laserová operace pro transfuzní syndrom dvojčat, u 17 těhotných s vzácnou komplikací jednovaječných dvojčat jsme použili radiofrekvenční jehlu. U jednočetných těhotenství nejčastěji řešíme vrozené vady močových cest plodu, při těžké chudokrevnosti nenarozeného dítěte je možno podat mu přímo v děloze krevní transfuzi," dodává statistiku Lubomír Hašlík, vedoucí lékař Centra fetální medicíny.

Lékařský tým v Podolí operuje na špičkové úrovni a odborníci z Centra fetální medicíny spolupracují s prestižními zahraničními institucemi a jejich výsledky jsou srovnatelné s těmi nejlepšími světovými pracovišti. Charitativní akce v podolské porodnici měla za cíl vzdát hold lékařům, kteří za 10 let zachránili stovky dětí při komplikovaných porodech. Účastnily se jí i známé osobnosti včetně Kateřiny Zemanové nebo Alex Mynářové.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy