Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

KOMENTÁŘ: Starostové nabili Babišovi dělo. Ten do nich pálí ostrými, i když mu nad hlavou visí gilotina

KOMENTÁŘ: Skandál STAN s Hlubučkem nahrál do karet Babišovi
Zdroj: Se souhlasem Andreje Babiše
Předchozí Další
+ Další fotografie
Skandál

Kdo by to byl čekal, že se organizovaný zločin objeví v řadách Starostů. Stačil ale pouhý půlrok od voleb a reputace kdysi jedné z nejčistších stran vzala za své stejně rychle jako svoboda u Petra Hlubučka. STAN však nepoškodil jen sám sebe, ale i současnou vládu, protože poskytl munici opozici, a zejména Andrej Babiš nyní pálí ostrými. Co na tom, že má sám máslo na hlavě a v září jde před soud. To už ve světle nových událostí voliči rychle zapomněli, a tak Babišovy rány trefují svůj bezbranný cíl, který se zvládl postřelit sám. A to hned několikrát. 

Starostové a nezávislí před volbami oslovili značnou část veřejnosti díky své dosavadní, byť zdánlivé bezúhonnosti. Slovy předsedy Víta Rakušana se zaklínali hesly o závanu čerstvého větru v politice, nastolení nových pořádků a zodpovědné politiky. I díky tomu stejně jako díky záři svého šéfa ve volbách získali na úkor svých pirátských partnerů 33 mandátů a dostali šanci se podílet na vládě. Jenže od té doby se jejich voliči, a nejen oni, nestačí divit.

Stranu stíhá jeden skandál za druhým a ten poslední lze považovat za fatální. Hned několik členů strany, včetně náměstka pražského primátora Petra Hlubučka nebo ministra školství Petra Gazdíka, bylo ve spojení s nechvalně proslulým podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem. Ba co víc, minimálně prvně jmenovaný byl členem organizované zločinecké party, která rozkrádala dopravní podnik a jejíž členy včetně Hlubučka minulý týden pozatýkali při rozsáhlých raziích v Praze policisté z NCOZ.

Babiš má máslo na hlavě

Bezúhonná strana se ze dne na den proměnila pro mnohé voliče v lepším případě v obrovské zklamání, v tom horším ve špínu české politiky. Dalo by se to svým způsobem nazvat sebevraždou, která doslova pošlapala všechno, o co se nová vláda snažila. Tedy získat důvěru občanů a očistit tuzemskou politiku, do níž jako rakovina prorostly praktiky hnutí ANO a jeho šéfa Andreje Babiše. Místo toho mu Starostové nabili nikoli pušku, ale rovnou kanón, před který se následně i postavili. I hloupé děcko by takovou nabídkou nepohrdlo, natož expremiér.

Samozřejmě Babiš hned začal pálit ostrými. Do Starostů, do Rakušana, do vlády... Ti, kteří šéfa ANO nemusí, tuší, že jde o pokrytectví nejhrubšího zrna, protože sám Babiš má máslo na hlavě nebo se v něm spíš doslova koupe. V září má jít před soud kvůli zpronevěřeným dotacím na Čapí hnízdo, vyznává klientelismus, trafikantství, ve straně si vydržuje například Jaroslava Faltýnka, jenž je v očích mnohých mafiánem. Výčet by mohl pokračovat. Jenže k čemu to je, když to všechno Babišovi voliči přehlížejí, což se opakovaně potvrzuje ve volbách. A skandál Starostů je v jejich slepé víře jen utvrdí.

Ofenziva na sociálních sítích

"Před volbami říkali „Nelhat, nekrást, nešvindlovat!“ A teď? Konspirace, korupce, kokain! To jsme tu ještě neměli," kopl si Babiš na Twitteru. Stačí si projet jeho profil a je vidět, že kauze věnuje každý svůj příspěvek, nemluvě o speciálu Čau lidi. Starostové mu dali do rukou tak silnou zbraň, že s ní zvládne ohrozit nynější vládu i jen pomocí sociálních sítí.

A nejen vládu, Babiš se snaží zdiskreditovat i své odpůrce v podobě spolku Milion chvilek pro demokracii. "Nevíte, co dneska dělá Milion chvilek?" napsal na sociálních sítích. Jak už to tak bývá, spolek odpověděl vcelku trefně. "Vidíme, že se poprvé zajímáte o naši činnost. Nikdy dříve jste na naši práci nereagoval. Ptáte-li se skrytě na náš postoj ke STAN, vyjádřili jsme se kriticky už včera. Pokud vás zajímá, co děláme dnes, je to analýza dopadů a rizik spojených s obžalovaným kandidátem na prezidenta," reagoval spolek a připojil své prohlášení ke STAN.

Jenže troufám si říci, že odpověď Milionu chvilek k ničemu nebude. Expremiér se trefil vcelku přesně a především tak, jak to zamýšlel. Milion chvilek STAN před volbami podporoval, a stejně jako statisíce dalších lidí nemohl tušit, co přijde. Jenže v očích mnohých je nyní už za spolek idiotů, byť zejména v očích těch, kteří tento názor měli už dřív. Babiš nechce urvat Starostům voliče, svou základnu má, on ji chce jenom utvrdit a přesvědčit, že právě on bude tím správným mesiášem. Koneckonců řada seniorů na inflaci, zadlužení a zpronevěru dotací tolik neslyší, zato kokain v análu... To už je zvěrstvo, které má zvuk a takřka jistě si ho zapamatují.

Rakušan skandál těžko ustojí

Pro mnoho lidí se stal ikonou Vít Rakušan, o čemž svědčilo například 50 tisíc preferenčních hlasů ve volbách. Svou rétorikou dokázal Babiše v debatách zválcovat, měl nad ním navrch elegancí, řečnickými výkony i tím, že to byl zkrátka sympaťák. Jenže nyní je kvůli Hlubučkovi a spol. na odstřel a expremiér to dobře ví. Také proto do něj šije, jak jen to jde. "Skutečnou hlavou hydry je pan Rakušan, který organizovaný zločin STAN kryje z pozice ministra vnitra," uvedl Babiš na Facebooku.

Rakušanovi není nic platné, že Babišův blábol je zřejmě daleko od pravdy. Předseda STAN sice měl nějaké náznaky, bez důkazů ale nejspíš neměl šanci to jakkoli řešit. Kdyby to z pozice ministra vnitra kryl, policisté z NCOZ by přece minulý týden v Praze nezasahovali. Logicky, protože bezpečnostní složky sahají pod vnitro. Jenže jedna a jedna nejsou vždy dvě, alespoň v očích některých voličů. A tak Babišovy laciné útoky k ústupu vládní koalice ze slávy bohatě stačí, zatímco Starostové jdou ke dnu. A nic platné jim není ani to, že vyvodili osobní zodpovědnost tak, jako tomu v případě skandálů ANO nikdy nebylo. Nic na tom nezmění ani Rakušan, u nějž je pravděpodobné, že kauzu neustojí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy