Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

KOMENTÁŘ: Proto Ukrajina potřebuje tanky. Video ukazuje, jak drtí Rusy a šetří životy obránců

Německý tank Leopard.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
komentář

Asi nejvýraznější vojenskou pomocí pro Ukrajinu jsou tanky. V situaci, kdy se v zákopech bojuje doslova muž proti muži v soubojích na několik metrů, mají Rusové početní výhodu a pro Ukrajinu jsou takové ztráty podstatně citelnější. Video, které zveřejnilo právě ukrajinské ministerstvo obrany, ukazuje, jak může jediný tank pomoci otočit poměr sil na bojišti. Ruští vojáci v zákopech proti němu prostě nemají šanci.

Tank je prostě tank. V posledních měsících války je hlavně z ruské strany vidět, že nasazují i tanky T-62, tedy stroje, jejichž první exempláře spatřily světlo světa už v roce 1961, jak uvádí Independent. Jak mohou přes šedesát let staré stroje na frontě proti supermoderním zbraním pomoci? Pořád jsou to tanky, jejichž odolnost je proti pěchotním zbraním značná. Pokud v nich vojáci zemřou, další mobíci (vojáci naverbovaní v rámci ruské všeobecné mobilizace, pozn.red.) je počtem nahradí. Nutno poznamenat, že Rusko už sází čistě na počty, nikoliv na taktiku či výcvik vojáků.

I podle toho to v zákopech vypadá a ukrajinští obránci často popisují boj na frontových liniích jako zombie apokalypsu, kdy Rusové disponují stovkami neschopných a špatně vybavených vojáků. Z těch samozřejmě většina na frontě zemře, ale i těch několik demotivovaných, kteří přežijí, představují pro Ukrajince obrovské nebezpečí.

I starší tank pomůže

Ukazuje to i video, které na twitteru zveřejnilo ukrajinské ministerstvo obrany. Je na něm jeden ze starších tanků, který bez jediného problému dokáže vyčistit zákop, ve kterém se skrývají ruští vojáci. To vše bez jakéhokoliv ohrožení ukrajinských vojáků.

Ukrajině pomáhají hlavně státy střední a východní Evropy, Západ s výjimkou Velké Británie začal se skutečným zasíláním zbraní o mnoho později a zdrženlivěji. Podle informací z konce února odjela z Česka vojenská pomoc Ukrajině za celkem téměř pět miliard korun. Aktivní jsou také Poláci. V uplynulých měsících přesvědčili Poláci další spojence, aby jí poskytli moderní tanky. Sami nedávno zemi poskytli 14 obrněnců německé výroby Leopard 2, píše ČTK.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy