Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

KOMENTÁŘ: Milionáři ze Západu v Kataru poslušně sundali duhové vlajky, íránští fanoušci ukázali opravdovou odvahu

MS ve fotbale 2022: Harry Kane se FIFA zalekl, íránští fanoušci riskují život a drží dál
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
KOMENTÁŘ

Více než fotbalové výsledky a sportovní postřehy plní média úplně jiné články, které se týkají mistrovství světa ve fotbale pořádané v muslimském Kataru. Médii i sociálními sítěmi v posledních měsících bouřil záměr hráčů podpořit duhovými kapitánskými páskami LGBTQ komunitu. Slíbil to například kapitán anglických fotbalistů Harry Kane, který ale v den zápasu svůj záměr rychle opustil, protože mu FIFA hrozila žlutou kartou. Oproti tomu fanouškům a hráčům Íránu, kteří byli pondělním soupeřem Albionu, hrozí v jejich zemi mnohem drsnější tresty. Přesto se své víry nevzdali a podpořili masivní protesty, které se v Íránu zastávají práv žen.

Od roku 2010 začal v souvislosti s nadcházejícím MS ve fotbale obrovský stavební boom. Katar, první arabská země hostící mistrovství světa, chce fanoušky oslnit. Začalo se s výstavbou sedmi stadionů, stovek hotelů, dokonce bylo vybudováno nové letiště či metro. Dvanáct let výstavby si ale vyžádalo krvavou daň. Podle zjištění The Guardian z minulého roku si práce na stavbách souvisejících se šampionátem vyžádaly 6500 obětí.

Mělo se jednat zejména o migrující pracovníky. Na těžké práce v extrémních vedrech byla najímána především levná pracovní síla z Indie, Pákistánu, Nepálu, Bangladéše a Srí Lanky. Katarské úřady však uvádějí úplně jiná čísla. Podle nich došlo při aktivní výstavbě stadionů ke třem smrtelným úrazům. FIFA se kloní k tomuto číslu, ale nezmiňuje již, kolik lidí zemřelo při výstavbě další nutné infrastruktury. Celá řada úmrtí pracovních migrantů zůstala neobjasněna, nebo byla popsána jako přirozené úmrtí. Už jen tyto informace před šampionátem vyvolaly celou řadu protestů.

Pokrytečtí hráči

Co je však ještě o něco více do očí bijící, je přístup samotných týmů a hráčů. Kapitáni devíti zemí dlouho před šampionátem avizovali, že duhovými páskami podpoří LGBTQ komunitu. Samotný kapitán Anglie Harry Kane tak mluvil ještě den před pondělním výkopem zápasu s Íránem. V Kataru je totiž nejen homosexualita tabu a její projevy jsou barbarsky trestány bičováním nebo kamenováním.

Přesto Kane, kapitán hrdého Albionu a jeden z nejmovitějších hráčů na šampionátu, v den zápasu od svého plánu ustoupil a s duhovou páskou nenastoupil. Jistě, chápeme, že v momentě, kdy vám FIFA pohrozí kvůli nošení duhového doplňku žlutou kartou a vystaví vás riziku brzkého vyfaulování, se vám nechce ohrozit týmové ambice. Ale tvářit se jako bojovník za lidská práva je tedy v tomto případě jen pózou privilegovaného milionáře.

Zvláště v kontrastu, který na stadionech nastává. Írán zažívá jedno z nejturbulentnějších období ve své historii, které nastalo poté, co tamní mravnostní policie ubila dívku, která měla podle policistů mít špatně nasazený hidžáb. Od té doby zemí zmítají protesty i přes riziko, že kdokoli protestuje, může další den zmizet beze stopy.

I přesto se divákům na stadionu i u televizních obrazovek naskytl nečekaný pohled. Reprezentanti Íránu kvůli tomu, co se v jejich zemi děje, odmítali během pondělního zápasu s Anglií zpívat vlastní hymnu. Stejně jako fanoušci v hledišti, kteří navíc vyvěsili hned celou řadu transparentů podporujících íránské ženy. Před televizními kamerami, bez milionů eur na účtu a s rizikem perzekucí proti nim i jejich rodinám. Tady se děje pravé hrdinství.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy