Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

KOMENTÁŘ: Hazarduje vláda s životy Čechů? Proč je Fiala tak zdrženlivý s doporučením nelétat na Rhodos

+ Dalších 5 fotografií

Na řeckém Rhodosu už několikátý den zuří rozsáhlé lesní požáry, přesto tam dnes zamířilo více turistů, než odtud bylo evakuováno. Ministr zahraničí i premiér se vyjadřují velmi opatrně a na opakované dotazy novinářů odpovídají, že by se každý měl zachovat podle zdravého rozumu a rozhodnout se sám za sebe. Mnoho lidí se ptá, proč se za nejasných podmínek na ostrově prostě neutne přísun nových turistů a vláda nevydá doporučení na Rhodos necestovat. Důvodů může být více a my se pokusíme je objasnit.

„My od počátku pomáháme českým občanům, sledujeme tu situaci velmi intenzivně. Jsou tam naši diplomaté, naši hasiči, probíhá intenzivní dialog s cestovními kancelářemi. Repatriace probíhá víceméně bez problémů, jsme schopni poslat i vládní letadla, pokud to bude potřeba,“ řekl redakci eXtra dnes dopoledne premiér Petr Fiala. Doporučení nelétat na Rhodos stejně tak, jako ministr zahraničí Jan Lipavský, ale nevyslovil.

Každý, kdo uvažuje o cestě na Rhodos, by měl poslouchat bedlivě pokyny a doporučení především Ministerstva zahraničních věcí ČR. Ano, cestovní kanceláře tu situaci vyhodnotily tak, že nadále alespoň do některých částí ostrova posílají zájezdy a české občany. Já bych tady byl hodně opatrný a nemyslím si, že lze v tuto chvíli doporučit cestu na Rhodos. Ale je to na rozhodnutí každého a myslím, že ti, kteří svoji dovolenou nastoupili, měli by intenzivně sledovat situaci a řídit se doporučeními MZV,“ odpověděl nám premiér obšírně na dotaz, co mají dělat lidé se zaplacenou dovolenou na zasaženém ostrově.

Jde o slabost vlády?

Mnozí to vidí jako slabost vlády a neschopnost chránit vlastní občany. I když by se mohlo ze zpráv médií a rozhovorů s Čechy na místě zdát, že situace na Rhodu je kritická, z čistě objektivního hlediska tomu tak není. Cestovní kanceláře přes počáteční zmatky odsun turistů zvládají, a pokud ne, jediné, co jim hrozí, je několikadenní nepohodlí. Pokažená dovolená je velká nepříjemnost a člověku může následná tahanice o náhrady s cestovkou pořádně zkazit náladu, ale v Česku máme právní systém, který na podobné případy myslí. Pokud vše funguje, jakýkoliv zásah státu by pak byl zcela nadbytečný a nesprávný.

Požáry sice ničí oblíbenou prázdninovou destinaci, ale ani podle nejčernějších zpráv přímo neohrožují životy lidí. Stát má připravena vlastní letadla, ale nepoužije je, dokud nebudou bezpodmínečně nutná. Přesně tak by se měl chovat. Být připraven v záloze, ale pokud jeho občané a firmy zvládají situaci sami, je zhola zbytečné do ní zasahovat. Jakékoliv jiné řešení by bylo na sílu.

Představme si, že by se stal opak současné situace a MZV by vydalo doporučení na Rhodos nelétat. Zaručilo by to lidem automatické kompenzace za zrušené dovolené? Nikoliv. „Pokud ministerstvo zahraničí vydá plošné doporučení necestovat na Rhodos, cestovní kanceláře nemají povinnost tam zájezdy rušit. Je ale zvykem, že tak činí,“ řekl ČTK Jan Papež z asociace cestovek. Zablokovat by takové opatření mohlo více dovolených, než je bezpodmínečně nutné.

Druhým důvodem je kapacita hotelů. Je nejvyšší sezóna a ani ostatní prázdninová letoviska v Řecku i mimo něj nejsou nafukovací. Pokud bychom vyřadili celý Rhodos, je dost možné, že nabídka ostatních míst by prostě nevykryla zrušené hotely ať už kapacitou, nebo třeba i jen požadovanými službami. Ať se to tedy nemusí tak zdát, jednání státu v současné situaci dává smysl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy