Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

KOMENTÁŘ: Dominik Hašek chce vzít českým občanům mravní volbu a Rusy trestat nespravedlivě

KOMENTÁŘ: Dominik Hašek vede proti Rusku komicky umanutý boj
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
DOMINÁTOR

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek vyzval na Twitteru k plivání na všechny české zákonodárce, neboť ti dosud ani neprojednávali zákon, který by českým občanům zakázal pracovat v Rusku. Hašek dlouhodobě také patří k největším celosvětovým kritikům startů ruských sportovců v západních soutěžích a jeho radikalismus vzbuzuje v Rusku velkou nevraživost. Ačkoli má Hašek dobré úmysly, jeho umanutost postrádá smysl pro realitu i spravedlnost.

Dlouhodobé téma Dominika Haška opět ožilo v souvislosti s rozhodnutím hokejisty Davida Skleničky, který i přes trvající ruskou válku na Ukrajině podepsal roční smlouvu v nejvyšší ruské soutěži KHL, kam se přesune ze švédského Brynäs. Hašek na sociální síti zareagoval na uživatele, jenž vyzval k odplivnutí si směrem ke Skleničkovi. Podle legendárního gólmana nemáme plivat po Skleničkovi, nýbrž po všech poslancích a senátorech, kteří nás „před tímto pro společnost a spojence velmi nebezpečným jednáním“ nedokážou ochránit zákonem. Naši občané pracující v Rusku pak prý vytvářejí hodnoty, používané proti nám a našim spojencům.

Česká vláda však opakovaně bránící se Ukrajinu před agresorem významně podpořila, ať už dodávkami těžké vojenské techniky, diplomatickou cestou do Kyjeva, čelícího útokům, či humanitární pomocí v Česku i v okupované zemi. Hašek vybízí k opovržení vládou, která pro ukrajinský národ v boji o zachování si důstojnosti a svobody udělala mnohem více, než by kdy jím prosazovaný zákon zmohl. Ten by byl jen zrnkem v moři a navíc exemplárním narušením garantovaných svobod občanů, kteří by se jistě bránili u Ústavního soudu. Jakkoli jsme totiž v rámci bezpečnostního uspořádání světového společenství nepřítelem Ruska a podílíme se naším jednáním na výsledku války na Ukrajině, NATO a spolu s ním Česko oficiálně ve válce s Ruskem není a nejspíš ani nebude.

Hráči jako boží neviňátka

Zajímavé také je, že Hašek nechce ukazovat prstem na individuální občany, kteří se vědomě rozhodnou v Rusku působit, radši jim chce prostě tuto volbu rovnou odejmout. Je to přitom svobodná volba. Pro občana, reflektujícího dění kolem sebe, volba naprosto zásadní: etická. Nesouhlasím s názory, že každý si může vydělávat peníze jak chce, neporušuje-li zákon, a nikdo mu do toho nesmí mluvit.

Hodnotový soud považuji v případě Skleničky a dalších českých, slovenských či lotyšských hráčů, kteří se rozhodli pro ruskou soutěž, za ten nejlepší možný soud. Každý hráč, jenž pro finanční obohacení své a vlastní rodiny jde nyní hrát do Ruska, dává najevo, že vše ostatní mimo led je mu putna. „Každé lidské utrpení se týká každé lidské bytosti,“ prohlásil kdysi Václav Havel. Toto empatické zvolání ovšem sportovní prospěcháři neslyší, přes šustění peněz neslyší ani pláč bombardovaných dětí, nenapadne je to ani při buly proti Putinovu SKA Petrohrad.

Jako společnost bychom měli především opovrhovat touto tupou myšlenkovou neúčastí nad genocidou. A nikdy nedovolit komukoli z takovýchto hráčů opět reprezentovat zemi, jež ctí lidská práva. Vybrali si ostatně sami. Širší společenská shoda pak ani do budoucna nebude od věci, protože Alois Hadamczik se ohledně českého Rusa Dmitrije Jaškina vyjádřil nedávno ve smyslu, že "Dima" nemůže být do reprezentace povolán, protože to v Evropě společensky vadí. Nikoli proto, že je amorálním prominentem ruské společnosti. Česká vláda pár týdnů na to skutečně přijala opatření, které neumožní reprezentovat sportovcům, působícím v ruských soutěžích.

Kolektivní vina

Dále Dominik Hašek vybízí k zákazu startů ruských sportovců v rámci západních soutěží, jako jsou NHL, ATP, WTA, protože prý dělají reklamu Rusku. Rusko si přitom dělá reklamu samo svými válečnými zločiny. Reprezentace Ruska jsou téměř všude vyloučeny a individuální ruští sportovci mnohdy na Západě už dlouhodobě žijí a často i vyznávají humanistické a civilizované hodnoty. Česká vláda koncem června odsouhlasila zákaz účasti ruských sportovců a týmů na soutěžích a utkáních na území Česka, čímž se v tomto ohledu zařadila mezi největší světové jestřáby.

Nejsem si jist, zda kolektivní trestání lidí, kteří ani nemusí s „carem“ Putinem vnitřně souhlasit, může vést v dlouhodobém horizontu k něčemu dobrému. Komickou absurditu takového uvažování prokazuje, že Hašek by zakázal v NHL účast i Artěmiji Panarinovi, hlasitému kritikovi ruského diktátora. Ano, pane Hašku, pojďme ekonomicky a kariérně uškodit nevinnému a odvážnému člověku, protože je Rus!

Dominik Hašek se nedávno také svěřil, že uvažuje do budoucna o politické kariéře. Upřímně si nejsem jist, zda je to dobrý nápad. Jakkoli tvrdohlavému Haškovi jeho přesvědčení věřím, dlouhodobě postrádá širší vizi a jak vidno, zveličuje to méně podstatné. Takových dalších politiků nám netřeba.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy