Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Kolik berou europoslanci? Stovky tisíc hrubého měsíčně i extrémně štědré kapesné

Evropský parlament
Zdroj: Wikipedia
evropský parlament

Česko po tomto víkendu bude mít jasno, kdo na dalších pět let bude zastupovat naše zájmy v Evropském parlamentu. Tato pozice patří mezi ty nejlépe placené v rámci politiky. Od minulého roku je hrubý měsíční plat poslanců 10 075,18 EUR, což znamená zhruba 253 tisíc korun hrubého. K tomu je však ještě třeba připočíst různé diety a příplatky například na asistenty nebo dopravu.

Nově zvolení europoslanci rozhodně nepřijdou zkrátka. Vzhledem k platu v Bruselu totiž strádat nebudou. Kolik tedy budou evropští politici za svou práci dostávat?

Jak uvádí oficiální web Evropského parlamentu, platy jsou stanoveny na 38,5 % základního platu soudce Soudního dvora Evropské unie. Všichni europoslanci tak pobírají stejný plat. Ten je od července minulého roku na částce 10 075,18 EUR měsíčně hrubého. To v přepočtu znamená zhruba 253 tisíc korun hrubého. Finanční prostředky pocházejí z rozpočtu parlamentu.

K platu mají europoslanci ještě tučné příspěvky

Tato částka se následně daní v každé zemi jinak. V Česku jim po zdanění připadne 193 934 korun čistého měsíčně. Jenže europoslanci nemusí mít strach, že by si z tohoto platu měli platit své výdaje. Za každý den, který stráví jednáním, totiž dostávají kapesné, které činí 8640 korun. Utratit jej mohou za jídlo a ubytování v Bruselu nebo Štrasburku, což jsou města, kde probíhají jednání europarlamentu.

K tomu, aby ho europoslanec získal, stačí, aby se zapsal na prezenční listinu v jednací den. Poté může klidně odcestovat, jak je mu libo. Další příspěvky pak mohou europoslanci získat na pronájem kanceláře, nákup telefonů, volání nebo internet. Měsíčně se náhrady mohou vyšplhat až na částku 122 229 korun. Samozřejmostí jsou pak příspěvky na asistenty europoslanců nebo cestovní výdaje. Například na asistenty je vyčleněno pro jednoho europoslance 710 415 korun měsíčně.

O důchod se bát nemusí

I pokud z europarlamentu odejdou, jejich příjem nemusí skončit. Mohou si totiž požádat o odchodné ve výši platu za rok mandátu. Tato možnost platí v případě, že nezískají žádnou další funkci.

To však stále není všechno. Po dovršení 63 let mají europoslanci nárok na penzi za 3,5 % platu za každý dovršený rok ve funkci a jedné dvanáctině za každý další dovršený měsíc. Celkově však nejvýše 70 %. Pro snazší představu: Europoslanec, který odslouží dvě volební období, získá ke svému důchodu 35 procent platu – což nyní činí 68 tisíc.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy