Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Klíšťata a komáři se začínají rojit! Tady najdete informace o jejich výskytu

Klíšťata: Kde najdete informace o jejich výskytu?
Zdroj: pixabay
+ Další fotografie
předpověď

Se stoupajícími teplotami začíná také sezona klíšťat a komárů. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) spustil nové webové stránky, na kterých informuje nejen o aktivitě klíšťat a komárů, ale také o rychlosti vývoje vegetace, o úhrnech srážek nebo míře pylu v ovzduší.

Na nově spuštěných webových stránkách ČHMÚ pravidelně informuje o aktivitě klíšťat, kůrovce a nově i o aktivitě komárů. Dále na těchto stránkách návštěvníci najdou informace o rychlosti vývoje vegetace a o úhrnech srážek včetně srovnání s normálem. Pylový semafor upozorňuje na míru ohrožení pylem v období pylové sezóny a index tepelné pohody vyjadřuje pocitovou teplotu.

Předpověď na 3 dny dopředu

„Nové biometeorologické výstupy jsou aktualizovány denně a mapy jsou zpracovány ve vyšším prostorovém rozlišení 500x500 m, uvádí v tiskové zprávě Martin Možný, vedoucí oddělení biometeorologických informací ČHMÚ Praha. „Je uvedena i předpověď na následující 3 dny,“ dodává Možný.

„Pylová sezóna je již v plném proudu, v těchto dnech kvetou zejména javory, jasany, habry a pozvolna začíná kvést i bříza,“ doplnila Lenka Hájková z téhož oddělení.

Klíšťata přenášejí nemoci

Nejzávažnější nemoci, které klíšťata přenášejí, jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Borelióza se léčí nasazením antibiotik a úspěšnost léčby závisí na jejím včasném odhalení.

Nemocní jsou unavení a mají zvýšenou teplotu. Typická červená skvrna v místě přisátí klíštěte či bodnutí jiného hmyzu může mít vybledlý střed. Objevuje se ale jen asi u poloviny nakažených. Ve druhé fázi mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce. Na vakcíně proti borelióze odborníci včetně českých teprve pracují.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy