Klíšťata a komáři se začínají rojit! Tady najdete informace o jejich výskytu
Se stoupajícími teplotami začíná také sezona klíšťat a komárů. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) spustil nové webové stránky, na kterých informuje nejen o aktivitě klíšťat a komárů, ale také o rychlosti vývoje vegetace, o úhrnech srážek nebo míře pylu v ovzduší.
Na nově spuštěných webových stránkách ČHMÚ pravidelně informuje o aktivitě klíšťat, kůrovce a nově i o aktivitě komárů. Dále na těchto stránkách návštěvníci najdou informace o rychlosti vývoje vegetace a o úhrnech srážek včetně srovnání s normálem. Pylový semafor upozorňuje na míru ohrožení pylem v období pylové sezóny a index tepelné pohody vyjadřuje pocitovou teplotu.
Předpověď na 3 dny dopředu
„Nové biometeorologické výstupy jsou aktualizovány denně a mapy jsou zpracovány ve vyšším prostorovém rozlišení 500x500 m,“ uvádí v tiskové zprávě Martin Možný, vedoucí oddělení biometeorologických informací ČHMÚ Praha. „Je uvedena i předpověď na následující 3 dny,“ dodává Možný.
„Pylová sezóna je již v plném proudu, v těchto dnech kvetou zejména javory, jasany, habry a pozvolna začíná kvést i bříza,“ doplnila Lenka Hájková z téhož oddělení.
Klíšťata přenášejí nemoci
Nejzávažnější nemoci, které klíšťata přenášejí, jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Borelióza se léčí nasazením antibiotik a úspěšnost léčby závisí na jejím včasném odhalení.
Nemocní jsou unavení a mají zvýšenou teplotu. Typická červená skvrna v místě přisátí klíštěte či bodnutí jiného hmyzu může mít vybledlý střed. Objevuje se ale jen asi u poloviny nakažených. Ve druhé fázi mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce. Na vakcíně proti borelióze odborníci včetně českých teprve pracují.