Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Kim Čong-un přicestoval za Putinem svým obrněným vlakem. Souprava má 90 vagonů, uvnitř má kožená růžová křesla

Kim Čong-un přicestoval za Putinem svým obrněným vlakem.
Zdroj: koláž eXtra.cz/profimedia
+ Další 2 fotografie
doprava diktátora

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při své pondělní cestě do ruského Vladivostoku využil služeb svého luxusního obrněného vlaku. Tmavě zelené vlakové soupravy si všimla přítomná média, která jsou na místě kvůli očekávané schůzce diktátora s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Britský list The Guardian podrobně popisuje vybavení vlaku, včetně růžových kožených křesel.

Ačkoli mnoho světových vůdců – v čele s americkým prezidentem Joem Bidenem a jeho Air Force One – preferuje rychlé cestování letadly, severokorejský vůdce má zjevnou slabost pro železnici. Ačkoli neexistuje žádný důkaz o tom, že Kim podědil strach z létání, jako měl jeho otec a předchůdce Kim Čong-il, je zjevné, že jakmile je to jen trochu možné, preferuje cestu po dráze.

První zahraniční cesta vůdce KLDR po období dlouhé izolace asijské diktatury kvůli pandemii covidu-19 míří do ruského Vladivostoku. Má se zde sejít s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ohledně možných dodávek munice Rusku. Deníku The Guardian se podařilo ze zpravodajských materiálů a svědectví ruského úředníka Konstantina Pulikovského zmapovat luxusní interiér vlakové soupravy, která disponuje vysokým stupněm zabezpečení.

Cestuje v doprovodu

Pod vozy vlaku byly při jeho konstrukci před několika lety údajně instalovány pancéřové desky. V případě, kdy souprava projíždí stanicí, jsou její areál a okolí vyklizeny od cestujících. Na místě pak průjezd sleduje stovka pravidelně rozmístěných bezpečnostních agentů.

Podle americké stanice CNN se vlak rodiny Kimů skládá celkem z 90 vagónů, přičemž soupravu běžně doprovází dvojice dalších vlaků – jeden vpředu zajišťuje bezpečnostní kontroly, druhý vzadu pak poskytuje zázemí pro bodyguardy a další personál.

Uvnitř vlaku, kterým obávaný diktátor cestuje, se údajně nachází i samostatná ložnice a luxusní zasedací místnost vybavená nástěnným osvětlením, obložením z tmavého dřeva a růžovými koženými křesly. Kim se tímto vlakem před čtyřmi lety dopravil i na jeho druhý summit s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve vietnamské Hanoji přes celou Čínu musela souprava překonat asi 4 500 km – cesta pak trvala dva a půl dne.

Další z řady zajímavostí vozidla je, že rychlost vlaku je kvůli těžkému obrnění a samotné jeho velikosti omezena na průměrných 60 kilometrů za hodinu. To Kimovi nepochybně poskytuje dostatek času k přemýšlení o svých strategiích.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy