Kdo je šlechtic, který chtěl převrat v Německu? Bývalý realiťák s urozenou krví má napojení na Moskvu
Pokus o převrat v Německu plní od středy skoro všechny světové deníky. Kromě několika postav německé neonacistické scény lze v kauze najít i jednu neobvyklou osobu - německého aristokrata Heinricha XIII. Reusse. Kdo je šlechtic, který se spolčil s Rusy a chtěl násilně v Německu převzít moc? Stárnoucí aristokrat, který uvěřil konspiracím, nebo chytrý zločinec s promyšleným plánem? Na tuto otázku se pokoušejí odpovídat novináři z New York Times a Sky News.
Princ Heinrich XIII. Reuss, jak se sám pojmenovává, je následovník staletí starého šlechtického rodu, který vládl malému státu uvnitř dnešního Německa. Jak řekl mluvčí rodu Reussů německému webu MDR, široká rodina je z vývoje celé kauzy šokována. "Rod Reussů byl 850 let tolerantní, kosmopolitní součástí východního Durynska. Nyní je rodina po celém světě, včetně Ameriky, vnímána jako teroristé a reakcionáři, což je otřesné," řekl webu Heinrich XIV., který vystupuje jako mluvčí rodu.
Není to poprvé, co se rodina distancovala od kontroverzních názorů, které zastával Heinrich XIII., píše SkyNews. Naposledy se tak stalo na počátku tohoto roku, kdy se jednasedmdesátiletý šlechtic nechal vyfotit se starostou místní obce, který velmi sympatizoval právě s rozprášeným hnutím Reichsbürger, nacisticky orientovanou skupinou. Výše zmíněný starosta byl nakonec odvolán, protože dokonce fyzicky napadl novináře, píší New York Times.
Scházel se s Ruskou
"Bojím se, že se z něj stal konspirační teoretik, zmatený starý muž," řekl právě k příležitosti minulé kauzy mluvčí rodiny a dodal, že Heinrich VIII. už přes deset let neudržuje s nikým z rodiny kontakt. Hnutí se mělo scházet v jeho sídle v blízkosti městečka Bad Lobestein.
Reuss se před svým angažmá v nacionalistickém hnutí živil jako prestižní realitní makléř, na svém webu nabízí navíc koordinaci byznysových zájmů - těžko říci, co přesně to znamená a zda je tím myšleno třeba i svržení vlády. To by zatím podle dosavadního vyšetřování mělo být byznysovým zájmem Rusů.
Tajný plán Putina, který nevyšel: Ukrajinu chtěl obsadit za deset dní, obyvatele třídit jako dobytek
S jednou Ruskou měl šlechtic udržovat milostný vztah, žena byla prý také obviněna. Právě Vitalja B. měla být spojkou s ruskou vládou. Moskva ale popřela, že by měla se skupinou cokoli společného. "O žádném ruském vměšování nemůže být řeč," uvedl podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodal, že se jedná o "vnitřní záležitost Německa".
Obří zátah na pučisty
Při rozsáhlé razii v 11 německých spolkových zemích zatkla ve středu ráno policie 25 lidí patřících k extremistické pravicové skupině, která podle vyšetřovatelů plánovala převrat a ozbrojené útoky proti státu. Deník Bild uvedl, že vůdci skupiny byli člen německého šlechtického rodu a soudkyně a bývalá poslankyně za pravicově populistickou stranu Alternativa pro Německo (AfD). Skupina se podle agentury Reuters snažila navázat kontakty s Ruskem. Kreml však popřel, že by se skupinou měl cokoli společného. Zátahy, které německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann označil za protiteroristickou operaci na obranu demokracie, se odehrály také v Itálii a Rakousku.
Skupinu tvořili přívrženci radikálního hnutí Říšští občané (Reichsbürger), které popírá legitimitu spolkové republiky a vyzývá ke svržení spolkových institucí a ke kterému se podle kontrarozvědky BfV hlásí až 21.000 lidí. Podle spolkové prokuratury se snažila získat pro svůj plán i příslušníky německé armády. Mezi zadrženými je podle agentury DPA i člen elitní armádní jednotky Komando speciálních sil (KSK), jejíž část už v roce 2020 ministerstvo obrany zrušilo kvůli podezřením z pravicového extremismu.