Kdo byl pro Slovensko lepší: Prezidentský kandidát Kotleba váhá mezi nacisty a komunisty
Marian Kotleba je notoricky známá slovenská postavička. Předseda strany, která se nebojí ohánět se až fašistickými názory, ale nedávno překvapil i ty, kteří jej bedlivě sledují delší dobu. Když se ho při příležitosti jednoho smutného národního výročí novináři z RTV zeptali, jakou etapu slovenských dějin má nejraději, mnozí se nestačili divit.
Marian Kotleba není neznámý ani slovenským voličům, ani policistům. Předseda Lidové strany Naše Slovensko byl poslancem, než ho nejvyšší soud pravomocně odsoudil k podmínce za extremismus k šesti měsícům vězení s rok a půl dlouhou podmínkou. Kotleba se ale nevzdal a rázem ohlásil, že bude kandidovat na slovenského prezidenta. Jakou má šanci zatím není jisté, nicméně bookmakeři sázkových kanceláří mu příliš nevěří. Na jeho vítězství je vypsán kurz 5000 : 1, jak stojí na stránkách ifortuna.
Slaví založení nacistického státu
Když se jej reportér Rozhlasu a televize Slovenska před několika dny zeptal, jakou událost považuje za nejlepší období země a jakého prezidenta považuje za nejlepšího lídra v historii, Kotleba se ani nezamyslel a chytil příležitost doslova za pačesy. "Těch událostí bylo několik, ale když se mě tu ptáte 14. března na výročí vzniku první Slovenské republiky, moderní slovenské státnosti, tak určitě je to jedna z nich," odpověděl Kotleba. První Slovenská republika byla založena v roce 1939 po přijetí mnichovské dohody, na nátlak Hitlera prezidentem Tisem. Otevřeně se hlásila k ideologii nacismu, stala se spojencem třetí říše a zavázala se bojovat po boku Německa.
Jeho vzor je Tiso a Husák
"Co se týče prezidenta, mám dva vzory, je to pan prezident Tiso a pan prezident Husák. Každý má svoje plusy. Pan prezident Tiso jako symbol slovenské státnosti a pan prezident Husák jako symbol té budovatelské éry, kdy se opravdu vybudovalo velmi hodně, dokonce mnoho z toho, co se ještě dodnes rozkrádá," dodal sebejistě Kotleba.
Josef Tiso byl prezident, který umožnil vznik nacistického slovenského státu, za což byl po válce odsouzen k smrti a popraven. Na Slovensku fakticky ustanovil diktaturu, do roku 1945 byl dokonce titulován Vůdce a prezident. Gustáv Husák byl naopak jeden z nejznámějších komunistických prezidentů a zároveň předsedů ÚV KSČ. Za jeho vlády potkal komunismus největší úpadek v historii a odehrála se sametová revoluce. Než v roce 1989 abdikoval, stačil ještě jmenovat první svobodnou vládu. Jak se chce u obou politiků, kteří znamenali pro zemi obrovský úpadek, inspirovat, to Kotleba neupřesnil.