Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Kauza zmanipulování sportovních dotací: Byl to monstrproces, Zeman mi nabízel abolici, řekl Jansta

Miroslav Jansta byl u soudu zproštěn.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další fotografie
podcast

Advokát Miroslav Jansta musel řešit obvinění v kauze zmanipulování sportovních dotací. Tu před nedávnem soud vrátil k dalšímu projednání a Janstu pravomocně osvobodil. “Měl jsem štěstí, že jsem hodně odolný a hlavně že ti lidé za mnou stáli,” řekl k tomu sportovní funkcionář v podcastu Slepá spravedlnost. Zmínil také, že exprezident Miloš Zeman mu nabízel abolici, kterou však odmítl.

Miroslav Jansta je známý advokát a sportovní funkcionář, který od roku 2012 předsedá České unii sportu. Měl však blízko také k politice, od roku 1993 do roku 2017 byl členem ČSSD. Nicméně od roku 1996 se již nechtěl aktivně angažovat v politice, pouze jako poradce. „Když jsem převzal Českou unii sportu, měla dluh 250 milionů. Bez jakékoli dotace jsme s mým týmem vše vyřešili,“ uvedl Jansta v podcastu Slepá spravedlnost. V něm se řešila především stále neuzavřená kauza, ve které byl Jansta obviněn ze zmanipulování sportovních dotací.

Odvolací senát na začátku června vrátil případ k dalšímu, už třetímu projednání, jak uvedl server Novinky. Zároveň pravomocně potvrdil osvobození ostatních obžalovaných včetně České unie sportu (ČUS), jejího předsedy Jansty i Fotbalové asociace ČR (FAČR).

Miroslav Jansta: Řekli mi, že budu zatčený

Vinu bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a někdejší náměstkyně ministerstva školství Simony Kratochvílové bude muset znovu zkoumat soud.

Zrušený rozsudek ukládal Peltovi šest let vězení, Kratochvílové o půl roku více. Oba také původně dostali milionové peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžaloba tvrdí, že v roce 2017 mimo jiné ovlivnili přidělení peněz konkrétním žadatelům v programu pro materiálně-technickou podporu sportovních klubů a pokusili se tak způsobit státu škodu nejméně 175 milionů korun.

„Věděl jsem, že se něco odehrává, ale byl jsem si absolutně jistý svým konáním, že se mě to týkat nemůže, že jsem nedělal nic protiprávního,“ vzpomíná na rok 2017 v podcastu Jansta. Toho tehdy po zadržení propustili, obvinění pak přišlo až o několik týdnů později, 25. července 2017.

„Nečekal jsem to, ani ve snu mě to nenapadlo. Ale tohle říkám teď poprvé veřejně: třetí týden v červnu, v pátek kolem třetí hodiny, mi volá šéfredaktor jednoho významného týdeníku a říká mi: “Teď jsem byl s ministrem Chovancem v parlamentu a ten mi vyprávěl, jak tě konečně dostali, že budeš obviněnej a odsouzenej. Že prý jedeš v dotacích.” To jsem jen tak přešel. V červenci jsem přijel do kanceláře a tam na mě čekali policisté,“ přidal Jansta podrobnosti ze svého zatčení.

Policie Janstovi dávala za vinu, že náměstkyně ministryně školství Kratochvílová a generální tajemník ČUS Boháč na základě jeho požadavku vyjednali při přidělování dotací výhodnější podmínky pro ČUS na úkor ČOV.

Podle Jansty na počátku celé kauzy byly napjaté vztahy mezi Českou unií sportu a Českým olympijským výborem zastoupeným předsedou Jiřím Kejvalem. Ten podle Jansty vytvářel tlak na ministerstvo, aby Česká unie sportu nedostávala peníze. “Česká unie sportu nedostávala adekvátní peníze od státu, dokonce jsme nedostávali žádný, protože tato skupina vytvořila tlak na ministerstvo, aby ČUS nedostávala peníze,” řekl.

Kritika státního zástupce

Jansta poukázal na střet zájmů, který tenkrát v celé věci existoval. “Ministerstvo školství je členem olympijského výboru. To je paradox, že člen olympijského výboru rozděluje peníze pro svoji dceřinku. To v řízení státní zástupce třeba vůbec nezmínil,” uvedl sportovní funkcionář.

“Jestliže vozím úředníka v době rozdělování peněz na nějakou akci, kde mu platím letenky, oběd, účast, ubytování, tak to přece není možný, to je v rozporu se vším. Byla to urážka naší práce a zdehonestování všeho, kdy někdo zase úplně otočí a manipuluje,” pokračoval.

Postup policie Jansta popisuje následovně: “Stát dal pravidla, ministryně ta pravidla nedodržela a postupovala v rozporu se zákonem. My jsme na to upozornili a stát mě, Boháče a Břízu chtěl za to potrestat.” Jansta kritizoval státního zástupce zejména proto, že “vycházel z odposlechů a vysvětloval si je po svém, což mu nakonec vyčetl i soud”. “Konstruoval z odposlechů, že jsem kriminálník, když se ozvu na tak evidentní šméčko, tak evidentní podraz,” uvedl. A právě na základě těchto odposlechů začalo sedmileté trestní řízení, který mělo obrovský negativní dopad na Janstův život.


Abolice od Zemana

“Měl jsem štěstí, že jsem hodně odolný a hlavně, že ti lidé za mnou stáli. Byl jsem si velmi jistý, že jestli je u nás právní stát, nemůže být trestán ten, kdo upozorní na nepravost,” vidí Jansta zpětně svou kauzu.

Jansta také vzpomněl na jednání s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem, který mu nabídl udělení abolice. “Nevím, jestli to můžu říct, ale řeknu to. Prezident Zeman si mě asi po čtyřech měsících po mém obvinění pozval a říká: „Mirku, zjistil jsem nějaký věci a chci ti dát abolici.“ Já jsem to odmítl, protože jsem říkal, to není možný, to nemůžu přijmout, to by nikdo nevzal vážně," prozradil.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy