Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Kauza Čapí hnízdo spěje ke konci: Žalobce navrhuje podmínky a mastnou pokutu, Babiš promluví v pátek

Čapí hnízdo: Žalobce navrhuje podmínky a milionovou pokutu, Andrej Babiš poslouchá na půl ucha
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
+ Další fotografie
soud

Soud s expremiérem Andrejem Babišem a jeho bývalou poradkyní Janou Nagyovou spěje ke konci. Dnes jsou na programu u Městského soudu v Praze závěrečné řeči. Státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhl pro bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou tříletou podmínku s odkladem na pět let. Pro oba chce také peněžité tresty, píše ČTK.

Šaroch tvrdí, že Andrej Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání dotace pro malé a střední podniky.

Jana Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Vyplacením dotace pak podle obžaloby vznikla Regionální radě regionu Střední Čechy škoda 49,9 milionu korun.

Babiš moc nevnímal

Šaroch navrhuje kromě podmínky i peněžité tresty, Babišovi navrhl trest ve výši deseti milionů korun, Nagyové 500.000 korun, jak uvádí ČTK. Oba vinu od počátku odmítají.

Dění v soudní síni mapují i Novinky. Expremiér a současný kandidát na prezidenta sledoval Šarochovu řeč jen tak "na půl ucha". "Spíše se věnoval se zvýrazňovačem v ruce listinám, které má před sebou na stole," psal redaktor zmíněného webu a doplňuje, že občas během projevu nesouhlasně zavrtěl hlavou.

Dnešní závěrečné řeči ukončil Babišův advokát Eduard Bruna. V pátek se ke slovu dostane i sám Babiš, který plánuje hovořit tři hodiny. Expremiér a šéf hnutí ANO v reakci na Šarochovu řeč zopakoval, že jeho proces má politické zadání. Soudce Jan Šott prohlásil, že konečný verdikt bude vyhlášen v pondělí - v 9:00 hodin nebo 12:30 hodin, jak uvádí Seznam Zprávy.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy