Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Katastrofické povodně v roce 2002: Pamětník ukázal unikátní fotografie zdevastovaného Karlína a Libně

Povodně 2002: Exkluzivní fotogalerie Karlína a Libně v troskách
Zdroj: ze sbírky J. Knapa, publikováno se souhlasem, koláž eXtra.cz
+ Dalších 70 fotografií
FOTO

Česko si v probíhajících dnech připomíná jedny z nejničivějších povodní, které naše země zažila. Před dvaceti lety se Českem prohnala tisíciletá voda a jedním z míst, kde řádila nejvíce, bylo právě hlavní město. Připomeňte si scény, které jsme před dvaceti lety s úděsem sledovali v televizi. Redakci eXtra.cz se od pamětníků podařilo získat unikátní fotografie, které složitou situaci zejména v pražském Karlíně a Libni zachycují.

V roce 2002 zatopila voda desítku pražských čtvrtí, desítky tisíc lidí byly evakuovány. Pod vodou skončily stanice metra, část zoologické zahrady a voda poškodila řadu staveb a památek. Záplavy ve městě napáchaly škody zhruba za 27 miliard korun.

Zatímco materiálů z povodní v roce 1997 není zdaleka tolik, v roce 2002 již byly mezi lidmi rozšířené digitální fotoaparáty a fotografie z této doby už má podstatně více lidí. Jedním z nich je i libeňský rodák a pamětník Jiří Knap. Ten je vlastníkem sbírky fotografií, kterou redakci eXtra.cz laskavě poskytl. Přináší unikátní svědectví z těch nejpostiženějších čtvrtí v Praze - Karlína a Libně.

Velká sbírka

"Asi polovinu fotek jsem z toho dělal já, některé pan Radek Krahulík z HZS hl. m. Prahy, některé jsou z publikace Zažili jsme povodeň: Karlín a Libeň 2002 od paní Karolíny Ptáčkové a pana Tomáše Květáka z ÚMČ Praha 8," říká Knap ke své sbírce. "Fotografie pocházejí z povodně v roce 2002 z oblasti Libně a Karlína. Většina fotek pochází z ulic Zenklova, Světova, Na Hrázi, nám. Dr. Holého, Elsnicova nám., Pod Kotlaskou, Voctářova a Koželužská," přibližuje pan Knap svou rozsáhlou sbírku.

Dobové fotky

Na fotografiích, jejichž kvalita odpovídá roku 2002 a tehdejším fotopřístrojům, je vidět jednak průběh povodní, kdy voda často sahala ke stropu přízemí některých domů, přes evakuační práce, kdy hasiči odváželi starší lidi z Karlína na člunech, až po nejnáročnější část: úklid. Ulice pražských čtvrtí tu připomínají válečné scény z Berlína či Drážďan a kdyby člověk fotografie jen upravil do černobíla, od poválečných fotek by byly k nerozeznání. Podívejte se na skoro 80 unikátních fotografií v naší galerii.

Redakce eXtra.cz děkuje Jiřímu Knapovi za ochotné poskytnutí fotografií a vyčerpávající informace.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy