Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Kardinál Duka ocenil Ukrajinky, které místo potratu zemřely při znásilnění. Zkus to říct vlastní dceři, zuří lidé

Kardinál Duka radí znásilňovaným Ukrajinkám: Než potratit, je lepší se nechat zabít
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 9 fotografií
OSTRÁ HÁDKA

Kardinál Dominik Duka se kontroverzně vyjádřil k problematice znásilňování žen na Ukrajině. Vyzdvihl ty, které se místo znásilnění nechaly raději zavraždit, a podobně jako jemu blízké Hnutí pro život se staví proti používání takzvaných potratových pilulek ženami, které znásilnili ruští vojáci. Příspěvek na jeho blogu okamžitě vyvolal obrovskou bouři hlavně na sociálních sítích. Podobně jako Hnutí pro život kardinál také radí ženám, aby při znásilnění ozbrojenými vojáky použily pepřové spreje či houkadla. Na adresu ruských vojáků prohlašuje, že ženy znásilňují v amoku.

Dominik Duka zdůrazňuje příběh Slovenky Anky Kolesárové. "​Mladé dívky, která se bránila znásilnění rudoarmějcem a zaplatila za to životem. Stačil výstřel ze samopalu, aby její život skončil," píše Duka v příspěvku na svém blogu, kde zdůrazňuje, že jde sice o krajní řešení, ale také řešení. " Ano, je to mimořádné řešení, hrdinské řešení a myslím, že ho také málo zdůrazňujeme," dodává. Na sociálních sítích se okamžitě strhla obrovská nevole.

Duka také zdůrazňuje, že "pilulka po" neboli postkoitální antikoncepce, kterou zcela nesprávně prezentuje jako jakousi formu potratu, není podle něj řešení situace. "Ale ptám se, nenastoupí pak takové řešení v životě těchto žen, jejichž mateřství bylo již na samém počátku zasaženo dvojím traumatickým zásahem, jako nové trauma?" ptá se kardinál. Spousta twitterových uživatelů si všímá, že antikoncepci staví na úroveň potratu. "Zajímavé je, jak se povedlo Hnutí pro život a Dukovi posunout debatu o tom, jestli nabízet Ecapell/Postinor, do debaty o potratech," všímá si situace Johanna Nejedlová, aktivistka a předsedkyně organizace Konsent.

Duka se zastal ruských vojáků

Aby obhajoby zvěrstev nebylo málo, Duka se dost nečekaným způsobem zastává i ruských vojáků. "Musí být přihlédnuto, že pachatel, příslušník ozbrojených sil, je často také obětí těch nejsilnějších emocí a vášní, kdy hrůza z boje, strach a nenávist ho přivádí doopravdy až k úrovni jakéhosi amoku. Zabíjí bez rozmyslu a ničí vše živé i veškeré hodnoty, které reprezentují protivníka," píše Duka a samozřejmě hned dodává, že tímto ale hrůzné činy neschvaluje a že viníci by měli být potrestáni. Těžko říci, co by si z toho měl běžný čtenář vzít.

Text se setkal hlavně na Twitteru s velmi ostrými reakcemi. "Možná přiznává, že i ty děti narozené ze znásilnění z toho mívají traumata celý život, což teda nevadí, hlavně když je nový život," reaguje na Twitteru jeden z komentátorů. "Si v kostele třeba předávejte medaile, ale normální lidi nedělí oběti znásilnění na „vzory“ a ty, co chtěly přežít," píše další. "Lidé, co milují cizí utrpení. Pochod pro život je třeba letos rozehnat," píše další komentující v návaznosti právě na podobnou rétoriku, kterou vedlo Hnutí pro život. "Zrušit celibát. Jakmile by toto měli říct své dceři, hned by se jim zjevil osvícený přístup," uzavírá debatu další z uživatelů Twitteru.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy