Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Kalousek nařkl Zelenského, že obětoval životy svých vojáků. Bývalého ministra vyplísnila Vymětalíková i Horáček

Miroslav Kalousek zkritizoval Volodymyra Zelenského kvůli obráncům Azovstalu
Zdroj: profimedia, koláž eXtra
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
Válka na Ukrajině

Miroslav Kalousek si pořádně zavařil. Na Twitteru se totiž pustil do Volodymyra Zelenského za to, že prý odmítá vyslat pomoc obráncům Azovstalu, které obklíčila ruská armáda. Podle bývalého politika ukrajinský prezident "miluje přívlastky, medaile a pomníky", tudíž se neštítí hrdinné vojáky obětovat. Kalouskův názor se však setkal s tvrdou kritikou, kterou ho zasypali jak běžní lidé, tak známé osobnosti, v čele s někdejším kandidátem na prezidenta Michalem Horáčkem nebo novinářkou Darinou Vymětalíkovou. 

"Hrdinové bez přívlastku. Asi zahynou, protože prezident Zelenskyj miluje přívlastky, medaile a pomníky. Opravdové hrdiny zachránit nechce. Jaký by to byl příběh bez mrtvých hrdinů? Obdivuji hrdinství Ukrajinců. Nevěřím mediální strategii prezidenta Zelenského. Stojí moc životů," napsal na Twitteru bývalý politik Miroslav Kalousek. Jeho komentář se pojil k informacím, které přicházejí z Mariupolu, kde stále klade odpor invazivní armádě již tak zbídačený pluk Azov.

Ten je od začátku války na Ukrajině pod tvrdou palbou ruských jednotek, které obklíčily poslední obránce v ocelárnách Azovstal. Protože Rusové odmítají vytvořit humanitární koridory, mají tak ukrajinští vojáci nejspíš pouze dvě možnosti. Vzdát se, nebo padnout při obraně. Pomoc zvenčí se totiž nemůže probít přes ruskou blokádu. Podle Kalouska ale jde spíš o neochotu ukrajinského vedení v čele se Zelenským. "Pro rozhořčené oponenty dodávám, že neříkám nic jiného než zklamaní obránci Azovstalu: Opustili jste nás," dodal někdejší ministr financí.

Zelenskyj dělá to, co prezident má

Za svůj názor však Kalousek sklidil na sociálních sítích pořádnou kritiku. S bývalým politikem nesouhlasila třeba sportovní novinářka Darina Vymětalíková. "Zelenskyj nevelí armádě, nemá za úkol strategická rozhodnutí. Nicméně jeho gesta a videohovory pomohly ukrajinské armádě víc než cokoli jiného. I díky jeho burcování se na Ukrajinu od prvních dnů hrnuly peníze, zbraně a také pomoc britských i amerických výzvědných služeb," myslí si Vymětalíková.

Podobně to vidí i uživatel s přezdívkou Bazilišek. "Myslím, že Zelenskyj dělá nejlíp to, co má dělat prezident. A upřímně, není v silách UA armády probít se do Mariupolu a i kdyby, zahyne 10x tolik vojáků, než je v Azovstalu," poukazuje a zároveň dodává, že Rusko nemá sebemenší snahu jednat o výměně nebo propuštění zdecimovaných obránců.

Kalouskovo tvrzení je hloupé

O něco důrazněji se proti Kalouskovi postavil například někdejší kandidát na prezidenta Michal Horáček. "Zelenskyj “nechce zachránit hrdiny”? Mohl by, ale nechce? Chce mediální příběh? No tak z tohoto tweetu bude virál na všech proruských účtech," ​pokáral podnikatel Kalouska. "A pak ještě na účtech těch, kteří jsou cvoci zadarmo," dodal rozhořčeně.

Vyloženě jako hloupý označil Kalouskův příspěvek novinář Karel Vála. "Tvrzení, že Zelenskyj nechce obránce Azovstalu zachránit, je poněkud hloupé s ohledem na situaci a aktuální vzdálenost fronty. Vlastně té větě nerozumím, uvážím-li, že je napsána Vámi. Nicméně každý máme své problémy a nemusíme rozumět všemu," kroutil hlavou Vála. Jindy oblíbený Kalousek tak, zdá se, tentokrát u široké veřejnosti narazil.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy