Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Kadyrov na pokraji smrti? Kvůli financím ho mohou udržovat v kómatu, naznačuje odborník

Ramzan Kadyrov: Je prý na pokraji smrti, mohou ho udržovat v kómatu, naznačují Ukrajinci
Zdroj: koláž eXtra.cz/profimedia
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
Putinův muž

S Ramzanem Kadyrovem je to zřejmě poměrně špatné. Ačkoli se v informačním prostoru objevuje mnoho signálů, které jasně hovoří, že se Ramzan Kadyrov určitě netěší dobrému zdraví, jakékoli potvrzené informace prostě chybějí. Auta s čečenskými značkami u moskevské nemocnice, nulová komunikace od samozvaného prezidenta této autonomní součásti Ruska, to všechno rozvířilo spekulace o tom, jak je na tom sám Ramzan Kadyrov. Anton Geraščenko z ukrajinského ministerstva vnitra teď zveřejnil na sociální síti několik informací, které se Putinova muže týkají.

Anton Geraščenko je odborník na ruské způsoby podávání informací a na sociální síti X pravidelně zveřejňuje nejen novinky ze špiček ruské armády, ale také ukazuje, jak funguje tamní propaganda, a pravidelně zveřejňuje úryvky z tamního propagandistického vysílání. Sdílí také horké novinky z konfliktu, které jsou často na úrovni spekulací. Takovou novinkou je i informace o neuspokojivém zdravotním stavu Ramzana Kadyrova, samozvaného prezidenta Čečenska.

Delegace míří k nemocnici

Vřele doporučuji všem, kdo na internetu nedokážou odlišit pravdu od lži, projít se na čerstvém vzduchu a urovnat si myšlenky. Déšť je úžasně povzbuzující,“ napsal údajný Ramzan Kadyrov jako komentář k videu, které zveřejnil v aplikaci Telegram a které ho zachycuje, jak se prochází alejí. To bylo zveřejněno o víkendu bez data a jako reakce na množící se zprávy, že se čečenský prezident evidentně netěší dobrému zdraví. Dokazovat to měly i delegace aut s čečenskými značkami, které se začaly hemžit kolem nemocnice, kde byl Kadyrov údajně hospitalizován. Ukrajinský server Obozrevatel s odvoláním na zdroje v čečenské diaspoře pak napsal, že Kadyrov je v kómatu už několik dnů a že ho letecky přepravili do Moskvy, ale ani tam mu nedokázali pomoci.

Moc by mohl převzít syn

Spekulace o jeho stavu teď rozvířil i sám Geraščenko, který si zaspekuloval o možných scénářích, jež v případě Kadyrova mohou nastat. "Historie zná některé případy, kdy jsou politici drženi v kómatu měsíce nebo dokonce roky, zvláště když je třeba vyřešit finanční problémy. To by mohlo být i v tomto konkrétním příběhu," píše Geraščenko. "Putin mnohokrát naznačil, že nevidí náhradu za klan Kadyrovů. Je pravděpodobné, že bude navržen nějaký model, kdy bude Kadyrovův syn prohlášen za nástupce s určitou poradní funkcí, ale po jeho boku bude regent (někdo starší z Kadyrovova klanu). Tento model má značné chyby a na stabilitě záleží Kremlu nyní, v přechodné fázi, nejvíce," dodává náměstek. Naznačuje tak, že Kadyrov mladší by nemusel mít dostatečnou sílu na vedení země.

"Dosud není jasné, co Kreml plánuje udělat s Kadyrovovou soukromou armádou. Existují dvě možnosti: nechat vše tak, jak je, nebo to okamžitě zničit. Zatím se uvidí, co bude prioritou. Zda strach z destabilizace, nebo touha „srovnat“ Čečensko se zemí," píše Geraščenko ve svém příspěvku. Na oficiální potvrzení toho, co se děje s Kadyrovovým zdravím, se budeme muset zřejmě spolehnout na oficiální místa Ruské federace.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy