Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Kadyrov má být mrtvý: Putinův spojenec natočil video, které však budí pochybnosti

Vladimir Putin a Ramzan Kadyrov.
Zdroj: Koláž eXtra.cz/Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
zdraví vládce

Vládce autonomního Čečenska na jihu Ruské federace Ramzan Kadyrov popřel zprávy médií a sociálních sítí, že onemocněl a jeho zdravotní stav se prudce zhoršuje. Některé zdroje ho dokonce označují za mrtvého. Kadyrov zveřejnil video na Telegramu, jak se prochází, a ze spekulací si dělá legraci. Ze záběrů však není jasné, kdy byl záznam pořízen.

Vřele doporučuji všem, kdo na internetu nedokážou odlišit pravdu od lži, projít se na čerstvém vzduchu a urovnat si myšlenky. Déšť je úžasně povzbuzující,“ napsal Ramzan Kadyrov jako komentář k videu, které zveřejnil v aplikaci Telegram a které ho zachycuje, jak se prochází alejí. Video je ovšem nedatované, a tak nelze zjistit, zda bylo pořízeno skutečně nyní v posledních dnech.

Zprávy o prudkém zhoršení Kadyrovova zdraví se začaly objevovat z různých zdrojů od čtvrtečního večera. Čečenský opoziční zpravodajský kanál na Telegramu dokonce tvrdil, že Kadyrov je v kómatu. Ukrajinský server Obozrevatel s odvoláním na zdroje v čečenské diaspoře pak napsal, že Kadyrov je v kómatu už několik dnů a že ho letecky přepravili do Moskvy, ale ani tam mu nedokázali pomoci.

„Další po Prigožinovi“

Mluvčí ukrajinské rozvědky Andrej Jusov serveru potvrdil, že Kadyrovovi se zhoršilo staré onemocnění a že je v kritickém stavu. Už po zveřejnění videa s Kadyrovovou procházkou čečenský opozičník Abubakar Jangulbajev psal o Kadyrovově úmrtí.

Kolem moskevské Centrální nemocnice se už od večera rojí kolony luxusních vozů s čečenskými registračními značkami,“ napsal na síti X vojenský publicista Jiří Vojáček.

Anton Geraščenko z ukrajinského ministerstva vnitra na téže síti poznamenal, že „až donedávna byli (Jevgenij) Prigožin a Kadyrov jediní dva lidé v Rusku s tak významnými konexemi na mocenské centrum, že si mohli dovolit své osobní ‚názory‘ na průběh války na Ukrajině“. Dodal, že po smrti Prigožina – kterou označuje za vraždu – ihned psal, že Kadyrov „bude další“.

Video je staré dva týdny, tvrdí server

Portál Agenstvo upozornil, že na jednom z videí, které Kadyrov zveřejnil, si lze povšimnout budovy podobající se Kadyrovově rezidenci. Na záběrech prší a čečenský vládce je v bundě, což odpovídá údajům o počasí v čečenské metropoli Grozném. Agenstvo nicméně poznamenalo, že poslední video s Kadyrovem, u kterého lze určit čas natočení, bylo zveřejněno před dvěma týdny. Šlo o zahájení školního roku.

Kadyrov je pokládán za blízkého spojence ruského prezidenta Vladimira Putina a opoziční kruhy ho spojují s několika vraždami Putinových oponentů či kritiků. Německý soud poslal v srpnu na deset let do vězení ruského občana, který byl obžalován z přípravy vraždy čečenského opozičníka. Proces začal před rokem. Podle prokuratury příkaz k vraždě vzešel z blízkého okruhu Kadyrova.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy