Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

Juraj Cintula, který střelil Fica: Na svůj čin jsem hrdý, řekl. Sousedé ho mají za dobrého člověka

Policisté pacifikují útočníka.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
útočník

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica otřásl Slovenskem. Fico byl ve středu v Handlové několikrát postřelen a ve vážném stavu byl vrtulníkem transportován do nemocnice. Atentátníkem má být jednasedmdesátiletý spisovatel a básník Juraj Cintula. Podle webu Topky.sk pracoval pro soukromou bezpečnostní službu a byl spojovaný s organizací Slovenští Branci, pro kterou měl napsat víc příspěvků s proruskou tematikou. Před pár hodinami ho policie obvinila z pokusu o úkladnou vraždu z pomsty. Důchodci nyní hrozí 25 let za mřížemi až doživotí.

Podezřelým ze středečního útoku na slovenského premiéra Roberta Fica je 71letý muž z jihu Slovenska, kterého policie po činu zadržela. Na Roberta Fica muž pětkrát vystřelil, čímž mu způsobil průstřel ruky a břicha. Fico byl následně převezen do nemocnice, kde se podrobil pětihodinové operaci.

Podle informací ředitelky nemocnice v Banské Bystrici Miriam Lapuníkové pro iDnes.cz je jeho stav stabilizovaný, ale nadále velmi vážný a zůstává na jednotce intenzivní péče.

Útočník je spisovatel v důchodu

Útočníkem by měl být podle více zdrojů spisovatel Juraje Cintula z města Levice, přičemž na místo střelby přijel vlastním vozem. Fico byl postřelen v Handlové, kde ve středu na výjezdním zasedání jednala slovenská vláda.

Portál Aktuality.sk napsal, že zbraň, kterou muž několikrát vystřelil na premiéra, útočník zřejmě vlastnil legálně. Dodal, že údajný pachatel v minulosti vydal několik básnických sbírek, v Levicích založil literární klub Duha a v roce 2016 pracoval pro soukromou bezpečnostní službu. Tehdy se sám stal terčem útoku v nákupním centru.

Slovenská média později informovala o videu, které koluje na sociálních sítích. Podle nich je na záběrech údajný útočník krátce po svém zadržení. Na videu je vidět spoutaný postarší muž sedící na chodbě, který se podobá zadrženému na místě střelby a který říká, že nesouhlasí s politikou vlády, konkrétně se snahou provést změny ve veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanici RTVS. Ze zhruba dvacetivteřinové nahrávky není jasné, kdo ji pořídil a jakým způsobem se dostala na veřejnost.

Juraj Cintula byl v extremistické organizaci

Útočník Juraj Cintula měl být podle webu Topky.sk spojován s organizací Slovenští Branci, pro kterou měl napsat více příspěvků s proruskou tematikou. Neregistrovaná polovojenská skupina působila na Slovensku od roku 2012. Organizace byla původně založena jako neregistrovaný branný klub. Později se do povědomí dostala kvůli jejich příslušnosti k militantním skupinám se sklonem k extremismu. V roce 2022 se rozhodli své působení ukončit.

Zapojení Cintuly do Slovenských Branců dokumentují i fotografie na Facebooku organizace, která zde i zveřejnila jeho texty. V nich Cintula kritizuje migranty či stát a vyjadřuje organizaci veřejnou podporu.

Ironií je, že útočník měl zakládat hnutí Proti násiliu. „Byla to strana, kterou jsme zakládali proti každému násilí, myslím, že po incidentu, kdy byl k smrti zbit Filipínec,“ uvedl pro Aktuality.sk muž, který je i sousedem útočníka a propagoval také jeho literární díla.

„Ano, měl zbraň v legálním držení, protože působil jako bezpečák v důchodu. Když ho před lety ve službě dobili, tak já jsem ho fotil. Ale nemyslím si, že by dnešní incident souvisel s tímto případem,“ dodal známý podezřelého muže.

Podle nejnovějších informací TV Markíza měl střelec prohlásit, že je na svůj čin hrdý. Důchodci hrozí 25 let za mřížemi až doživotí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy