Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jindřich Rajchl bojuje proti bídě, nebo demokracii? Převrat se konat nebude, říká Šándor

Jindřich Rajchl a Andor Šándor
Zdroj: profimedia, Denisa Bartoňová/eXtra.cz / koláž:eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
NÁZOR

Někteří pořadatelé demonstrací proti vládnoucím politikům používají pomalu revoluční myšlenky. Mluví například o tom, jak si vezmou Českou televizi zpět, jak budou blokovat vládní úřady, jak se moc navrátí do rukou lidu, jako by v ní doteď nebyla. Podle bezpečnostního analytika Andora Šándora (65) ale nehrozí, že by současní nespokojenci s kabinetem Petra Fialy mohli nedemokraticky převzít moc v zemi. „Od toho tu jsou volby,“ míní.

Jindřich Rajchl: Proti bídě, nebo proti Ukrajině?

Nejsilnějším pouličním oponentem aktuálně sloužící vlády je nyní podnikatel a právník Jindřich Rajchl, který nahradil předchozího pořadatele demonstrací, zadluženého Ladislava Vrábela, jenž čelí i trestnímu stíhání za tvrzení, že české stíhačky by mohly zaútočit proti Rusku jadernými zbraněmi.

To Rajchl má celkově chytřejší rétoriku. Tvrdí, že bojuje proti bídě, někteří vládní politici (nebo komentátoři jako Čtidoma.cz) ale dávají jasně najevo, že vyjádření jeho i dalších jím vybraných řečníků jsou zcela jasně proruská a protiukrajinská. A že o to hlavně jde, i když to Rajchl jednoznačně odmítá. Jedním dechem ale dodávají, že právo demonstrovat je svaté.

Na demonstraci minulou neděli sliboval pořadatel Rajchl účast tří set tisíc demonstrantů, podle řady pozorovatelů jich ale bylo méně než v březnu a šlo o desítky tisíc.

Mají přesto šanci nějak rozvrátit systém, proti kterému jsou?

„Rajchl a jeho příznivci se snaží, a podle mě správně, distancovat od nějakých násilných prvků převzetí moci. Jsme v situaci, že máme řadu z různých důvodů nespokojených občanů, kteří mají právo svou nespokojenost projevit, na druhou stranu v demokracii se má změna vlády dělat na základě výsledků svobodných voleb. To by vláda musela udělat něco mimořádně zoufalého, že by se daly omluvit kroky na základě spravedlivého hněvu lidu,“ řekl eXtra.cz bývalý šéf Vojenského zpravodajství a bezpečnostní expert Andor Šándor.

„Na násilný převrat by to chtělo úplně jinou mocenskou základnu, a tu zaplaťpánbůh stále drží stát. O tom jsme se bavili už ohledně pokusu o puč v Německu („chcete-li udělat převrat, musíte dokázat ovládnout média, vládu, paralyzovat systém výkonné moci, kterou reprezentuje policie, armáda a podobně.“),“ připomíná.

„Je dobré, aby vláda demonstrující neostrakizovala nějakými hloupými nálepkami, což se také u některých politiků děje. Označit ty, kteří chodí na Václavák, za nějaké dezoláty, to mi přijde přehnané. Že se mezi takovými lidmi vždy najdou tací, kteří tam ventilují svoje ubohé vnitřní pocity za každou cenu proti všemu, to tak je, ale nepřeceňoval bych to. A nakonec si nemyslím, že bychom se měli obávat o demokratický vývoj této země,“ věří Šándor.

Podle bezpečnostního analytika je Rajchl každopádně určitě i v hledáčku tajné služby BIS. „Ta má ve své působnosti sledování různých skupin včetně extremistických, které ve své podstatě mohou být zárodkem ohrožení bezpečnosti této země. A informace, které získá, sdílí s policií, která má jako jediná právo aktivně zasahovat,“ dodal pro eXtra.cz Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy