Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Jehly pod nehty i hlava nabodnutá na kůl: Chlapec (16) detailně popsal praktiky při mučení ukrajinských vojáků

Vlad Burjak přežil ruské zajetí.
Zdroj: Facebook Save Vlad Buryak
+ Dalších 27 fotografií
válka na ukrajině

Děsivé detaily mučení ukrajinských zajatců ruskými vojáky popsal teprve šestnáctiletý Vlad Burjak. Ten musel podle webu Kyiv Independent čistit mučírnu od krve. Okupanti se pak podle snímku, který obletěl sociální sítě, rozhodli jednomu z popravených Ukrajinců narazit hlavu na dřevěný kůl.

Začátkem dubna jelo nenápadné civilní auto pomalu k ruskému kontrolnímu stanovišti v okupovaném městě Vasylivka v Záporožské oblasti na Ukrajině. Na své cestě z okupovaného města Melitopol do ukrajinského města Záporoží přejelo desítky kontrolních stanovišť. Nikdo z cestujících nečekal, co se bude dít.

Mám tě hned zastřelit?

Když se k autu přiblížil ruský voják, všiml si dospívajícího chlapce, který něco kontroloval na svém telefonu. "Co to děláš, natáčíš mě?" křičel voják. Vzal chlapci telefon a vytáhl ho z auta. "Mám tě hned zastřelit nebo ti rozbít telefon?" vykřikl a namířil na chlapce pistoli. Zuřivý voják odvlekl chlapce na dvorek nedaleké kavárny, kde sídlily ruské jednotky.

Po hodině kontroly jeho totožnosti si ruští vojáci uvědomili, že zadržený je pro ně „jackpot“. Chlapec, kterého zajali, byl Vladyslav Burjak, syn jednoho z nejvyšších ukrajinských představitelů regionu – Oleha Burjaka, vedoucího státní správy okresu Záporoží. Do roku 2020 byl Burjak členem politické strany Opoziční blok přátelské k Rusku.

Následujících 90 dní v ruském zajet se pro 16letého Vladyslava Burjaka stalo ničím jiným než nepředstavitelnou hrůzou. Svůj příběh odvyprávěl pro web Kyiv Independent.

Chlapec, zavřený v malé zchátralé vězeňské cele ve vyšetřovací vazbě Vasylivka, slyšel děsivý křik ukrajinských válečných zajatců, kteří byli mučeni ruskými vojáky. Sledoval, jak někteří z nich zemřeli po hodinách mučení a on byl následně nucen vyčistit „mučírnu“ zaplavenou jejich krví.

Každých 20 minut ho mlátili do genitálií

"Každou minutu to byla velmi těžká výzva, protože každá minuta mohla být moje poslední," řekl chlapec listu Kyiv Independent během rozhovoru po boku svého otce. Mezi všemi ruskými zvěrstvy vůči ukrajinským dětem má Burjakův příběh šťastný konec. 7. července byl propuštěn.

To se však nedá říci o ukrajinských zajatcích, jejichž mučení byl svědkem, nezastavili se ani u mladého kněze. "Nejdřív ho velmi tvrdě bili. Pak ho zasáhl elektrický proud. Druhý den mu sundali kalhoty a dalších 20 minut ho mlátili do genitálií," popisoval Burjak mučení jednoho z Ukrajinců. "Přišel do cely v slzách. Zakoktal a nemohl pořádně nic říct. Na záchod chodil každé tři až pět minut a prakticky neměl obličej. Položil jsem ho na postel, přikryl dekou, objal a podepřel," popsal kluk další podrobnosti.

Zlomený mučením se kněz rozhodl spáchat sebevraždu. Vladyslav říká, že se mu to snažil rozmluvit a zastavil ho, když se v cele pokusil oběsit. Nakonec si muž podřízl zápěstí.

Burjak prý viděl speciální nástroj s dráty používanými k usmrcení elektrickým proudem. Podle něj Rusové často mučili své vězně tak, že jim strkali jehly pod nehty, někdy je spojovali s elektrickým nástrojem, aby zvýšili bolest. "Ti lidé jsou bestie. Mučení lidí je pro ně jako zábava," dodal chlapec.

Chodorkovskij: Rusko přináší temnotu středověku

Jeho slova potvrzují záběry, které se objevily na sociálních sítích. Ve městě Popasna v Luhanské oblasti měli Rusové nabodnout na kůl hlavu popraveného ukrajinského zajatce. Video z hrůzného incidentu sdílel i jeden z největších kritiků Vladimira Putina, uprchlý ruský oligarcha Michail Chodorkovskij.

"Dokáže se Rusko z toho vzpamatovat a vrátit se zpět do společenství civilizovaných národů? Prozatím přináší temnotu středověku svým sousedům a národům po celém světě," komentoval incident Chodorkovskij.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy