Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Jedenáct měsíců krvavé války na Ukrajině: Tohle jsou aktuální čísla ztrát obou stran

Válka na Ukrajině.
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
Statistika

Už jedenáct měsíců probíhá krvavý konflikt na Ukrajině, který v únoru minulého roku začalo Rusko bezprecedentním zabráním suverénního území sousedního státu. Od té doby mají obě strany tisícové ztráty. A to nejen lidské, ale i ty technické. Podívejte se, kolik techniky ztratily obě strany a co k tomu říkají odborníci, kteří tyto ztráty mapují. Právě zničená technika totiž může o stavu bojů říci nejvíce.

Naposledy jsme psali o ztrátách po tři čtvrtě roce války, koncem loňského listopadu. Tehdy válka poněkud polevila, stala se z ní spíše ta zákopová a zdálo se, že Ukrajina má takticky podstatně lepší pozici než Rusko. Od té doby se mnohé změnilo, v Rusku proběhla mobilizace a do zákopů dorazili čerství branci. Ne že by byli posilou v bojích, ale je jich hodně. Lidské ztráty tak raketově vylétly nahoru.

S technikou je to jinak. Zatímco Rusko má muzejních tanků dost na to, aby jimi mohlo plýtvat na nezkušené posádky, Ukrajině se techniky nedostává a na schůzce v německém Ramsteinu se o tom pokoušeli její zástupci přesvědčit Západ. Konkrétní příslib nepadl, ale vypadá to, že na frontu brzy dorazí německé tanky Tiger. To by (spolu s výcvikem posádek) mohlo dát Ukrajině silnou zbraň. Česká ministryně obrany Jana Černochová před pár dny uvedla, že Česko bude ve zbrojní pomoci Ukrajincům nejen pokračovat, ale že chce tempo dodávek v příštích měsících zintenzivnit, píše ČTK.

Situace v číslech

Pojďme se podívat na čísla. Jak vůbec tak přesné počty vojenské techniky vznikají? Nejpřesnější způsob, jak to zjistit, je spolehnout se na nezávislé pozorovatele, kteří mají svá čísla podložená jasnými důkazy.

Jedním z webů, který využívá obrovského množství online dat v kombinaci se znalostmi zbrojních expertů, je analytický blog Oryx, jenž si ve svém rozsáhlém výzkumu dal za úkol co nejlépe zmapovat boje na Ukrajině a začít sčítat techniku, kterou jedna strana druhé buď zničila, poškodila, či ji zabavila druhá strana.

Jedenáct měsíců krvavé války na Ukrajině: Tohle jsou aktuální čísla ztrát obou stran


Jak je vidět, tak zatímco ruské ztráty se zvětšují stále stejně, ty ukrajinské vylétly vzhůru. Ukrajinská armáda se totiž v posledních týdnech dostala do pozice útočící strany, která má vždy ztráty násobně vyšší. I tak jsou ale ukrajinské ztráty násobně menší než ty ruské.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy