Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Síla Hizballáhu: Desítky tisíc bojovníků, rakety s dlouhým doletem či média pod palcem

Bojovníci libanonského hnutí Hizballáh.
Zdroj: profimedia
+ Dalších 19 fotografií
válka v izraeli

Libanonská šiítská politická a militantní organizace Hizballáh, v doslovném překladu též známá jako Strana Alláhova nebo Strana Boží, v posledních dekádách zaujímá na Blízkém východě velmi významné místo. Podle informací britského listu The Guardian má hnutí pod palcem dokonce i vlastní televizní stanici, významnou síť sociálních služeb a z jeho obchodních zájmů mu plynou stovky milionů dolarů.

S pomocí svých šiítských spojenců Íránu a Sýrie se Hizballáh za 40 let své existence vyhnul mnoha problémům. V počátcích hnutí hrály významnou roli zejména Islámské revoluční gardy Íránu. Hizballáh, označovaný některými zeměmi za teroristickou organizaci, kontroluje většinu libanonských šíitských oblastí. Přestože vztahy s palestinským Hamásem byly v minulosti napjaté, obě strany spojuje cíl zničení Izraele.

Matthew Levitt z washingtonského Institutu pro politiku Blízkého východu upozorňuje na existenci podezření, že Hizballáh dokonce radil Hamásu v otázce útoků na Izrael dne 7. října. Důkazy pro to však neexistují, a tak tato věc zůstává pouze v rovině spekulací, podotýká The Guardian.


Hranice sužuje napětí

S výcvikem 20 tisíc bojovníků a potenciálním přírůstkem dalších 30 tisíc je Hizballáh rovněž silným vojenským aktérem v regionu. „Je to velmi obratná a vyspělá vojenská organizace,“ říká nezávislý analytik Naveed Ahmed.

Skupina také disponuje raketami s dlouhým doletem, které v případě potřeby mohou zasáhnout i Izrael. Nedávno došlo k tomu, že židovský stát zasáhl cíle v Sýrii – stalo se tak pravděpodobně s účelem zastavení dodávek raket pro Hizballáh od Íránu.

Na izraelské hranici s Libanonem se v současné době stupňuje napětí. Po několikadenních střetech byla nakonec na izraelské město Metula vypálena protitanková střela. Pokud by Hizballáh eskaloval situaci i nadále, mohl by vzniknout otevřený konflikt, do něhož by se teoreticky zapojil Izrael, Sýrie, Írán, USA a další státy. Někteří analytici však věří, že Hizballáh pravděpodobně nebude chtít riskovat takový vážný konflikt, píše CNN.


Jako reakci na rostoucí vliv Hizballáhu posílají podporu do východního Středomoří i Spojené státy americké. „Dvě skupiny letadlových lodí Hizballáh určitě nezastaví, ale přimějí ho k vážnému zamyšlení nad většími kroky,“ míní Levitt.

Zatímco svět stále čeká na izraelskou pozemní ofenzivu do Gazy, Hizballáh označuje své útoky jako „varování“ Izraeli a zdůrazňuje, že nebude pasivní. 

O možném zapojení Hizballáhu mluvila redakce eXtra.cz nedávno s vojenským analytikem Jiřím Vojáčkem, ten uvedl: "Zapojení Íránu do konfliktu prostřednictvím Hizballáhu bude mnohem krvavější než to, co se stalo doposud. Izrael to bude stát mnohem více peněž, lidí a techniky,“ doplnil Vojáček.

Válka v Izraeli

Válku v Izraeli rozpoutalo v sobotu 7. října 2023 palestinské radikální hnutí Hamás, když provedlo rozsáhlé útoky z Pásma Gazy.

Mohlo by vás zajímat:

Hamás | Izrael | Palestina | Pásmo Gazy | Jeruzalém | Blízký východ | Hizballáh | Benjamin Netanjahu | Válka na Ukrajině 

Související články

Další články

Nejnovější kauzy