Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Jaká bude zima podle Honsové: Tuhé mrazy, závěje sněhu, svetry aspoň tři a hrozba uhelných prázdnin

Předpověď na zimu: Přijdou tuhé mrazy, hrozí uhelné prázdniny
Zdroj: Profimedia
Předpověď počasí

Letošní zima bude zřejmě pořádně tuhá, což se vůbec nehodí do karet při nynější energetické krizi. Podle zahraničních odborníků totiž polární kruh zasypalo více sněhu, než je v říjnu obvyklé, což může znamenat i extrémní sněhovou nadílku a intenzivnější mrazy. Dagmar Honsová pro eXtra.cz prozradila, co letošní zima přinese.

Češi by se měli na letošní zimu pořádně připravit. Podle meteorologů a odborníků z webu Severe Weather totiž polární kruh zasypalo mnohem více sněhu, než je v říjnu obvyklé, což s sebou může přinést i pořádnou sněhovou peřinu u nás. Za touto situací má stát narušení severního polárního víru. Arktický vzduch se tak nebude držet jen u severního pólu, ale pronikne i do Evropy.
Teploty trvale pod nulou jsou podle webu naprostou jistotou. "Vyskytnou se i anomálie, kdy se výrazně oteplí," předpovídají meteorologové. "Zima a mráz ale budou vlivem polárního víru převažovat," doplnili.

Během tohoto jevu do Evropy dorazí arktické dny, kdy by nejvyšší odpolední teploty neměly stoupat výše než na minus deset stupňů Celsia. I v takových dnech je ale nutné větrat, což vědí i ve školách. Podle vládního zmocněnce pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky není vyloučeno, že děti budou mít v zimě kvůli energetické krizi nejen vánoční a jarní prázdniny, ale i tzv. uhelné, ​uvedl portál TN.cz.

O slovo se hlásí La Niña

Ke slovu se také přihlásí jev zvaný La Niña, během něhož se ochlazuje voda v Tichém oceánu, a to má vliv na proudění větru a srážky. Klimatický fenomén La Niña začal v září 2020 a počasí v mnoha částech světa ovlivňuje už tři roky po sobě, což je ve 21. století poprvé. Jedná se o jev v rovníkovém Pacifiku, kdy je rozložení teploty vody opačné ve srovnání se známějším El Niněm,“ prozradila pro eXtra.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Protože je tento jev propojen s atmosférou, má dopady na počasí na mnoha místech světa. „Jeho nejvýraznější vliv je pravděpodobný v Americe – studená zima v Kanadě, teplá a suchá zima na jihu severní Ameriky. Hrozí časté deště a následně povodně na severovýchodě Austrálie a v Indonésii. Evropa je od Pacifiku velmi vzdálená, i proto jednoznačné dopady La Niñi a El Niňa nelze tak snadno prokázat,“ dodala Honsová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy