Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jak umělá inteligence maluje a předpovídá volby: Průzkumy před volbami ji nezajímají

Umělá inteligence opisuje od jiných a předvolební průzkumy ji nezajímají. Jak funguje?
Zdroj: Profimedia.cz
umělá inteligence

Letošní prezidentské volby měly jedno prvenství. Do předpovídání jejich výsledků totiž promluvila skrze web Blindspot takzvaná umělá inteligence, která je dokázala předpovědět s neuvěřitelnou přesností už pár minut poté, co se uzavřely volební místnosti. Nepotřebovala k tomu kampaň, průzkumy ani zpovídat voliče. Jak je možné volby tak přesně předpovědět a může nám umělá inteligence pomoci i v jiných případech?

Umělá inteligence je jedno z velmi skloňovaných témat. V poslední době se roztrhl pytel s nástroji, které dokážou na základě slovního zadání kreslit obrázky, reklam na ně jsou plné sociální sítě. Umělá inteligence dokázala s velkou přesností předpovědět výsledky prvního i druhého kola prezidentských voleb. Jak vlastně AI funguje? Na svém webu to vysvětluje třeba česká firma Pisalek.ai.

AI je zkratka pro anglické Artifical Inteligence, tedy umělou inteligenci. Tento termín je však třeba upřesnit, protože o opravdové, inteligentní a smýšlející stvoření nejde. To je zatím pouze ve snech vědců a tvůrců sci-fi filmů. Od jejího vynálezu dělí lidstvo ještě poměrně velký pokrok a hlavně vynález kvantového počítače, na jehož fungování jsme jako lidstvo ještě tak úplně nepřišli. S opravdovou AI je také etický problém. Bude stvoření, které si uvědomuje svou existenci a má třeba city, bráno jako stroj, či lidská bytost? Bude násilí proti robotům posuzováno stejně jako násilí proti lidem? Tyhle otázky filozofie a etiky necháme vědcům a podíváme se na jednodušší verzi AI, správně nazývané úzké.

Jak AI funguje?

Úzká umělá inteligence většinou mívá jediný, konkrétní účel. Program, který na základě obrovského objemu dat, která sám sbírá, dokáže tato data zkombinovat a vytvořit výsledek, který je kombinací tolika prvků, až vypadá jako originální, nová věc. Vysvětleme si to na jednoduchém úkolu: chceme od AI nakreslit obrázek kočky. AI vyrazí na internet a během několika vteřin si prohlédne všechny obrázky koček, které na internetu najde. Ze stovek tisíc i milionů obrázků se naučí vzhled zvířete a třeba z tisíce vybraných kombinací vytvoří nový, originální obrázek. Nebo ne?

Nový obrázek to ale není. Je jen tolikanásobnou kombinací cizích obrázků, že v něm onu cizí tvorbu už nejsme schopni poznat, rozhodně ale nejde o originál. Umělá inteligence rozebrala tisíce koček na miniaturní kousky a složila z nich nový obrázek. Při tom skládání ale prostě a jednoduše kradla - opisovala od těch, co obrázek kočky už udělali před ní. Takový nástroj si můžete vyzkoušet třeba zde.

Výsledek voleb

Podobně je to s výsledkem voleb. Podle počtu sečtených okrsků, jejich polohy a dalších stovek údajů dokáže AI historicky prohlédnout chování voličů třeba desatery volby zpět, naučit se jejich chování a přiřadit jim kandidáta, kterého budou favorizovat. Ze sečtených okrsků pak dokáže vypočítat, koho zrovna v daném místě volili. Výsledek je neuvěřitelný - stačí jí vstupní data z několika okrsků a celostátní výsledek dokáže uhádnout na setiny procenta. A co je důležité - vůbec se nespoléhá na předvolební průzkumy, které se tolikrát ukázaly jako ne zrovna spolehlivé.

Umělou inteligenci si můžete vyzkoušet i sami, třeba na webu Pisalek.ai. AI dokonce dokáže napsat i článek na zadané téma, ke kterému uvedete několik klíčových slov. Vše, co musíte, je zadat vstupní údaje a výsledkem je za pár vteřin článek. A jeho kvalita? To musí posoudit sám čtenář.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy