Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jak se připravit na změnu času: V noci na neděli 26. března se vyspíme o hodinu méně

Změna času 2023: V noci na 26. března začíná letní čas
Zdroj: Freepik
ZMĚNA ČASU

Jaro je tu a s ním také změna času ze zimního na letní. Té se dočkáme ze soboty na neděli 26. března 2023. V dnešní době se již většina techniky přenastaví sama a my si tak časový posun ani neuvědomíme. Pořád je tu ovšem určitá část lidí, například děti, na které může mít zkrácení spánku o hodinu negativní vliv. Na pár způsobů, jak se na to připravit, jsme se podívali v redakci eXtra.cz.

Změna času má vždy negativní vliv na citlivější jedince, což je skupina, do které patří i většina dětí. Dá se tomu ovšem předejít, stačí zapracovat na přípravě.

Kdy se změní čas?

Ke změně času ze zimního na letní dojde jako každý rok poslední březnový víkend. Ten letos vychází na noc ze soboty 25. března na neděli 26. března, kdy se hodiny posouvají ze 2:00 dopředu na 3:00. Vyspíme se tak tento jeden den o hodinu méně. Zároveň se však na dalšího více než půl roku protáhnou dny, jelikož se bude stmívat výrazně později.

Jak zvládnout změnu času?

Základem, jak se se změnou času vyrovnat, je dodržování své přirozené rutiny, takže dělejte před spaním vše, tak jak jste zvyklí. Další berličkou může být postupná příprava, kdy si jdete již pár dní dopředu lehnout zkrátka o pár minut dříve. Tělo si tak postupně přivykne a nebude to pro něj naráz takový šok.

Na obecně kvalitnější spánek se radí také eliminovat veškeré světlo v pokoji. To je v dnešní době elektronických zařízení poměrně nestandardní. Spousta lidí dokonce spí s běžícím notebookem nebo do poslední chvíle před usnutím používá mobil, což jejich spánku vůbec neprospívá. Doporučují se také silné závěsy nebo masky na oči.

Co se dětí týče, kromě zmíněného je můžete zkusit zkrátka unavit. Naplánujte si na den změny času co nejvíce pohybových aktivit a posunu spánkového času si ani nevšimnou.

Zruší se letní čas?

Evropský parlament již několik let jedná o zrušení střídání času. Tím standardním by měl být ten zimní, správně řečeno středoevropský, to se ovšem ne všem v současné době líbí, neboť mnoha lidem vyhovuje více ten letní. Roku 2018 tedy Evropská rada navrhla, že by v tomto případě členské státy stále měly na výběr, který čas chtějí nadále používat. Tento návrh byl však zamítnut z důvodu negativního vlivu na vnitřní fungování evropského trhu. Roku 2021 pak bylo podle nařízení vlády dohodnuto, že k žádné změně ve střídání času nedojde po dobu následujících pěti let.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy