Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Jak se cítí Ukrajinci v Česku, když za ně umírají naši: Andor Šándor nešetří kritikou

Andor Šándor: Jak se cítí Ukrajinci v Česku, když za ně umírají naši
Zdroj: profimedia, koláž eXtra
Předchozí Další
+ Dalších 73 fotografií
ROZHOVOR

Bývalý šéf české vojenské rozvědky Andor Šándor (65) bývá považovaný za velmi kontroverzního komentátora dění na Ukrajině. Někdy ho označují za podporovatele Ruska, on sám to striktně odmítá s tím, že by Ukrajině přál výhru, zatím ale situaci vidí dost pesimisticky. Jak se pro eXtra.cz vyjádřil k poslednímu dění ve válce, například k zatykači na ruského prezidenta nebo k smrti druhého českého vojáka, zdravotníka?

Andor Šándor: Strhávání ukrajinské vlajky a Ukrajinci v Česku místo na bojišti

Pane generále Šándore, první téma: snaha o strhávání ukrajinské vlajky na Národním muzeu: jak jste to vnímal?

To mi přijde zbytečné. Jsou to signály, které bych já nevysílal. Nikdy bych se touto cestou nevydal. Nevím, jak přesně zní zákon o státních symbolech ve veřejných budovách, ale tohle mi je cizí. Nestrhával bych cizí majetek. Vyjádřit nespokojenost s chudobou, pro kterou se mělo manifestovat, a nezpochybňuju, že kvůli tomu tam nějací lidé přišli, a pak to celé zkazit tím, že tam budou strhávat ukrajinské vlajky (a bojovat s policií – pozn. red.), to mi nepřijde v pořádku.

Na Ukrajině zemřel druhý český dobrovolník, zdravotník (informovaly například Seznam Zprávy - pozn. red.). Máte k tomu vyjádření?

Vážím si každého života. Je to tragická událost, která postihla někoho, kdo se rozhodl pomáhat i s vědomím, že může přijít o zdraví nebo o život. Je to smutná věc, ale ve válce bohužel umírají lidé. A je mi líto všech těch nevinných, a ať si říká, kdo chce, co chce, je mi líto lidí na obou stranách. Nějaký dvacetiletý Ivan taky nejde na Ukrajinu jen tak z plezíru a z touhy bojovat. Někdo ho tam pošle. Mně je prostě těch statisíců mrtvých lidsky líto.

Čeští dobrovolníci šli pomáhat místo toho, aby zůstali doma. V souvislosti s tím bych klausovsky pozvedl obočí nad tím, jak se řadě ukrajinských chlapů, které tady v Česku vidíme, žije s tím, že jsou tu místo toho, aby bránili svou zem před ruskou agresí. Zdaleka ne všichni jsou otcové tří a více dětí, kteří nepodléhali mobilizaci. Tomu se divím, že nejsou doma a nebrání svou vlast, která je smrtelně ohrožena. A místo toho ji brání cizinci. Takhle to cítím.

Vladimír Putin: Rusové jsou uražení, ale zatykač nemá smysl

Zatykač na ruského prezidenta Vladimíra Putina. Asi všichni víme, že to momentálně není příliš reálné, ale může to mít nějaký vliv na myšlení obyčejných Rusů? Že je to symbolicky vyřazuje ze skupiny civilizovaných zemí?

Pokud vím, k Mezinárodnímu tribunálu přistoupilo asi 120 zemí, v OSN je jich kolem 190. A není to podle mě dobrý krok nejenom proto, že to těžko půjde vymoci, pokud nemáme v plánu dobýt Moskvu tak, jak se dobyl Berlín a nacisté se pak přivedli k zodpovědnosti v Norimberku. Ale s kým se také tedy bude vyjednávat, pokud by byla jakákoli snaha a ochota jednat s Ruskem?“

(Rusové sice vyhlašují, že o míru chtějí jednat, ale stále s tou podmínkou, že Ukrajinci jim nechají všechna čtyři anektovaná území. – pozn. red.)

Rusové určitě Putina neodstraní kvůli tomu, že na něj někdo vydal zatykač. Sami tribunál neuznávají a nepřistoupili k podpisu smlouvy. Pro řadu lidí je ten zatykač formální reakcí na to, jak se západní svět dívá na konflikt na Ukrajině. Ale nemyslím si, že by to mohlo mít vliv na Putinovy stoupence. A nesmíme také zapomínat na to, že západní náhled na situaci zdaleka nesdílí celý svět. Valné shromáždění OSN sice Rusko většinově vyzvalo k odchodu z Ukrajiny, ale řada států se zdráhala označit skutky Ruska za genocidu a válečné zločiny.

Rusové dávají najevo výsměch a pohrdání zatykačem, jenže na druhou stranu už jejich mluvčí ministerstva zahraničí uvedla, že bez jeho zrušení nebudou mírová jednání. Jako by snad západní vlády měly na tribunál vliv. Připadá mi také, že i když se tváří, že ne, jsou Rusové rozhodnutím ponížení a uražení.

To rozhodně. Naprosto ano. Ale vážně nevím, jak by se nyní dalo postupovat. Mírová jednání by přece musel validovat ruský prezident a kdyby se mělo jednat na území, které respektuje Mezinárodní tribunál, tak by z toho byl problém. Z tohoto hlediska je to nešťastné.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy