Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Jak na prevenci cukrovky? A co dělat, když diabetem onemocníte?

Jak na prevenci cukrovky? A co dělat, když diabetem onemocníte?
Zdroj: Shutterstock
cukrovka

Cukrovka neboli diabetes mellitus není v naší společnosti nijak zvláštním hostem. Trpí jí zhruba desetina tuzemské populace, přičemž stovky tisíc lidí o své nemoci ani nevědí. Dlouhodobě se, bohužel, v počtu cukrovkářů držíme na předních pozicích evropského cukrovkářského pelotonu.

Lze ale na diabetes nějak vyzrát? Jak by mohla vypadat ideální prevence cukrovky? A pomůže nějakým způsobem životní pojištění?

Diabetes mellitus má vícero podob

Cukrovka přitom není jenom jedna. Existují hned dvě základní varianty — diabetes mellitus prvního a druhého typu. V obou případech se jedná o vážné chronické onemocnění, které je spojeno se zvýšenou hladinou glukózy v krvi (hyperglykémií) způsobenou nesprávně fungujícím hormonem inzulinem a vyžaduje dlouhodobou léčbu.

Bez správně nastavené léčby vede cukrovka k vážným zdravotním komplikacím, mezi něž může patřit selhání ledvin, slepota, srdeční a cévní onemocnění, postižení nervů. V určitých případech mohou být tyto obtíže dokonce fatální. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zemře v České republice ročně 20-30 tisíc lidí právě na komplikace spojené s tímto onemocněním.

U cukrovky 1. typu, někdy označované za cukrovku vrozenou, je nezbytná celoživotní léčba v podobě pravidelného podávání inzulinu injekční formou. Aplikace inzulinu je sice v dnešní době poměrně snadná a zvládnou ji samostatně i diabetici v poměrně raném věku, představuje však nemalou komplikaci a k nemoci se váží i mnohá zdravotní a dietetická omezení.

Cukrovka 2. typu se projevuje obvykle až v pozdějším věku (dříve byla ostatně označována dokonce jako cukrovka stařecká), dnes se ovšem čím dál tím častěji objevuje i u mladších lidí. Její příčinou nezřídka bývá nezdravý životní styl — většina pacientů trpí nadváhou či obezitou. Oproti prvnímu typu diabetu není obvykle třeba pravidelné podávání inzulinu, ale klíčová je proměna životního stylu a výrazně upravený dietní režim.

Prevence jako nejlepší životní pojištění pro diabetiky

Nejlepší prevencí cukrovky je proto zdravý životní styl a správné stravovací návyky. Tato preventivní opatření jsou přitom vhodná úplně pro každého. Myslete například na to, abyste:

• jedli pravidelně,

• omezili jednoduché cukry a příjem nasycených tuků,

• konzumovali dostatek ovoce a zeleniny,

• nezanedbávali pitný režim,

• vyhýbali se průmyslově zpracovaným potravinám s nízkou výživovou hodnotou,

• stejně jako si pravidelně dopřávali dostatek pohybu.

Vhodným doplňkem dietetické a pohybové prevence diabetu pak také může být vhodně sjednané životní pojištění. Poskytne vám pojistné plnění v případě, že se u vás projeví diabetes 1. typu – i když se totiž jedná o vrozené onemocnění, jeho projevy mohou zůstávat dlouho skryté a propuknout můžou například až v dospělosti. Zároveň vám pomůže zdárně překonat a lépe snášet komplikace spojené s léčbou stále hojně rozšířeného 2. typu cukrovky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy