Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Jak dostali uprchlé orangutany zpět do výběhu? Stačil banán, hadice a jízdní kolo, líčí ředitel ZOO Praha

Posloužil banán, jízdní kolo a hadice.
Zdroj: se souhlasem Miroslav Bobek, ZOO Praha
ÚTĚK PRIMÁTŮ

Všichni čtyři orangutani v pražské zoologické zahradě se ve čtvrtek vpodvečer dostali ven z pavilonu Indonéská džungle. Podařilo se jim rozpojit dva díly nerezové sítě, zpátky je po pár desítkách minut nalákali na banán. Nyní se na svém facebookovém profilu ředitel zoo Miroslav Bobek rozpovídal, jak celá záchranná akce probíhala. Pro obyčejné smrtelníky, kteří lidoopy nechytají každý den, obsahuje spoustu vtipných detailů.

Orangutani uprchli z venkovního výběhu, který má z pásů nerezové sítě stěny a strop. Podle ředitele Miroslava Bobka našli místo, kde byly pruhy sítě spojeny jen drátem, nikoli svorkami, které drží stejně jako svar. "Tam si to rozpojili a dostali se na procházku," řekl ředitel ve čtvrtek ČTK.

V sobotu se o celé akci rozepsal na svém facebookovém profilu, kde celou akci poměrně vtipně popsal. "Na čtvrtek na pátou odpoledne jsme sezvali novináře, aby byli svědky příjezdu čtyř želv obrovských ze zoo v Heidelbergu. Spolu s řadou novinářů jsem v Pavilonu velkých želv sledoval příchod první z nich, samce jménem Einstein, když mě kolegyně upozornila, že z druhé strany návštěvnického prostoru na mě mává zoologický náměstek Jarda Šimek. Popošel jsem k němu, a když mě beze slova vyvedl za dveře, pochopil jsem, že se děje něco vážného," popisuje Bobek, jak zjistil, že se primáti dostali na svobodu.

"Když jsem dorazil na místo, byli vně jim vymezených prostor všichni čtyři – samec Pagy, Mawar s půldruharočním Kawim i samička Diri. Pokud ve mně něco vzbuzovalo naději, byla to skutečnost, že se zdržovali na pavilonu, celkem nedaleko od otvoru, kterým utekli," popisuje ředitel. "Jak mi ale v rychlosti popsal veterinář Roman Vodička, zastavoval před několika okamžiky Mawar s malým Kawim na chodníku vedle pavilonu tak, že jí přehradil cestu jízdním kolem," dodává. Jak je vidět, jako překážka pro orangutany na útěku může sloužit cokoliv.

Bylo třeba dostat čtveřici zpět do pavilonu. "Chovatel Pavel Vodehnal začal na banány lákat orangutany zpět do výběhu. Současně jsme chystali zahradnickou hadici, aby bylo možné je případně zahánět proudem vody," popisuje Bobek. Nakonec se začalo ošetřovatelům dařit. "První se dovnitř vrátil Pagy. Po chvíli, která ale všem připadala hodně dlouhá, ho následovala i Diri. Nejdéle se venku zdržela Mawar s Kawim. Také na ně ale nakonec kombinace domluv, banánů a v tomto případě rovněž vody zabrala," popisuje Bobek šťastný konec pátrací akce.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy