Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Izraelci zabili rodinu v civilním autě, přežila jen šestiletá holčička. Když pro ni přijela sanitka, rozstříleli i ji

 Hind Rajab na archivním snímku.
Zdroj: Profimedia
+ Další 4 fotografie
gaza

Šestiletá dívka v Gaze se snažila spolu se svou tetou, strýcem a třemi bratranci uniknout z místa pod palbou izraelských jednotek. Bohužel terčem střelby se stal i jejich vůz. Když jako jediná střelbu přežila, dokázala ještě telefonem přivolat pomoc. Přivolaná sanitka však skončila podobně, když i ji izraelští vojáci rozstříleli. Dívka se pomoci nedočkala a zemřela. O případu informovala BBC.

Šestiletá dívka Hind Rajab z palestinské Gazy byla nalezena mrtvá spolu s několika příbuznými a dvěma zdravotníky, kteří se ji pokusili zachránit poté, co se dostali pod palbu izraelských tanků.

Rajab v té době utíkala z města v autě se svou tetou, strýcem a třemi bratranci. Zvukové záznamy hovorů mezi dívkou a operátory tísňové linky podle BBC naznačují, že Rajab zůstala jediná naživu v autě, které se stalo terčem palby izraelských sil, a schovávala se mezi těly svých příbuzných. Její prosby, aby ji někdo zachránil, skončily, když byla telefonní linka přerušena za zvuku další střelby.

Sanitku našli ohořelou

Záchranářům z Palestinské společnosti Červeného půlměsíce (PRCS) se v sobotu podařilo dostat do oblasti, která byla předtím uzavřena jako aktivní bojová zóna. Našli černé auto Kia, ve kterém Rajab cestovala. Jeho čelní sklo a palubní deska byly rozbité na kusy a po stranách byly všude díry po kulkách.

Jeden záchranář řekl novinářům, že Rajab byla mezi šesti těly nalezenými uvnitř auta, z nichž všechna vykazovala známky střelby. O pár metrů dál byly pozůstatky dalšího vozidla, zcela shořelého. Šlo o sanitku vyslanou na pomoc dívce. Její posádka, Yusuf al-Zeino a Ahmed al-Madhoun, byla podle Červeného půlměsíce zabita při bombardování sanitky izraelskými silami.

Matka měla pro mrtvou dceru schovanou tašku s jejím zápisníkem

"Izraelci se záměrně zaměřili na posádku Červeného půlměsíce, přestože byla předem koordinována, aby mohla dorazit na místo a zachránit dítě," uvedli zástupci Červeného půlměsíce.

"Na každého člověka, který slyšel můj hlas a prosebný hlas mé dcery, a přesto ji nezachránil, se budu v soudný den ptát před Bohem," řekla BBC matka zemřelé Hind Rajab s tím, že se bude "modlit" proti lidem jako Benjamin Netanjahu (izraelský premiér pozn. red.) nebo Joe Biden, kteří podle ní nesou za mrtvé civilisty v Gaze odpovědnost.

V nemocnici, kde matka čekala na zprávy o své dceři, stále držela malou růžovou tašku, kterou pro ni schovávala. Uvnitř byl zápisník, kde si Hind procvičovala svůj rukopis.

Izraelská armáda BBC řekla, že celou záležitost prověřuje. Podle válečných pravidel musí být zdravotnický personál chráněn a neměl by být cílem konfliktu. Zraněným lidem musí být poskytnuta lékařská péče. Izrael však podle Reuters už dříve obvinil Hamás, že k přepravě svých zbraní a bojovníků používá sanitky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy