Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Izrael čelí obvinění z genocidy Palestinců: Analytik Tureček vysvětlil, o co ve sporu jde

Izrael se brání žalobě z genocidy Palestinců:  Analytik Břetislav Tureček řekl, o co ve sporu jde
Zdroj: Profimedia/Wikimedia Commons/Koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 8 fotografií
blízký východ

Izrael čelí u Mezinárodního soudního dvora v Haagu obvinění z páchání genocidy v Pásmu Gazy, které vznesla Jihoafrická republika. Podle ní Izrael zabíjí neúměrné množství civilistů a záměrně ničí civilní infrastrukturu. "Pro Izrael jsou nyní daleko více nebezpečné rasistické výroky, kdy i třeba prezident Izraele se vyjádřil ve smyslu, že v Gaze jsou všichni legitimní cíl izraelské armády," vysvětluje pro eXtra.cz Břetislav Tureček, vedoucí centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě.

Zástupce Izraele v pátek před Mezinárodním soudním dvorem (ICJ) v Haagu odmítl obvinění své země z páchání genocidy v Pásmu Gazy, které vznesla Jihoafrická republika (JAR), a připomněl mimo jiné holokaust Židů. JAR podle něj v Haagu přednáší nepodložená tvrzení a zkresluje informace. Pokud byla proti někomu spáchána genocida, tak to bylo proti Izraeli, řekl podle ČTK zástupce Izraele v druhý den jednání u ICJ a připomněl několik konkrétních případů vražd a násilí spáchaných během říjnového teroristického útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na jih Izraele.

Pokud by Izrael vyhověl jihoafrické žádosti na okamžité zastavení izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy, stal by se bezbranným, řekl u soudu právní poradce izraelského ministra zahraničí Tal Becker. Dodal, že pokud v této oblasti probíhá genocida, je vedená proti Izraeli, protože Hamás se otevřeně hlásí k cíli zničit Izrael. JAR podle Beckera udržuje vztahy s Hamásem a čelní představitelé palestinského hnutí byli viděni v africké zemi i po říjnových útocích.

Analytik: Soudní jednání mohou trvat i léta

O co v celé záležitosti jde? "Jihoafrická republika obvinila Izrael, že se při svých válečných operacích v Gaze dopouští genocidy, argumentuje obrovským množstvím zabitých civilistů, záměrným ničením civilní infrastruktury a podobně. A druhý důležitý bod té obžaloby je ten, že celá řada izraelských činitelů má nebo měla v uplynulých třech měsících řadu velice extrémních, někdy i rasistických výroků na adresu obyvatel Gazy, ve smyslu, že v Gaze není žádný nevinný, že je potřeba Gazu srovnat se zemí," vysvětluje podstatu sporu pro eXtra.cz Břetislav Tureček, vedoucí centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě.

A přidává i konkrétní příklady. "Víme, že třeba jeden ministr tehdy připouštěl možnost shození jaderné zbraně na Gazu, a to všechno podle Jihoafrické republiky může představovat nebo údajně představuje výzvy ke genocidě, což je jeden z dalších bodů té mezinárodní konvence o genocidě. To znamená, nemusí jít jenom o samotné cílené a záměrné likvidování nějaké populace, ale může jít i o podněcování a výzvy k takové likvidaci výzvy ke genocidě. Takže to jsou ty dva klíčové body, které ve čtvrtek u soudu přednášela Jihoafrická republika," uvádí Tureček.

Naopak Izrael se podle analytika brání tím, že Jižní Afrika úplně pominula souvislosti, tedy že izraelská operace v Gaze je odvetou na teroristický útok Hamásu. "Principiálně Izrael argumentuje, že jde o sebeobranu a z podstaty toho jihoafrického podání odvrací pozornost od masakrů, které spáchal Hamás. Nutno říci, že Jihoafrická republika včera zopakovala, že odsoudila masakry Hamásu ze 7. října, ale argumentovala, že jakkoliv to byla velká zvěrstva, která Hamás provedl, tak to neospravedlňuje nikoho k válečným zločinům nebo ke genocidě," vysvětluje Tureček s tím, že Izrael zároveň poukázal na procedurální nesrovnalosti v jihoafrické žalobě.

Soudní jednání můžou podle Turečka trvat měsíce i léta. Proto Jihoafrická republika žádá o předběžná opatření, aby soud vyzval Izrael k zastavení vojenských operací v Gaze. To však Izrael zcela odmítl s argumentem, že je naprosto nefér, že Jižní Afrika vyzývá Izrael, aby zastavil své boje, ale vůbec nevyzývá Hamás, aby přestal se svými útočnými operacemi proti Izraeli.


Problémem jsou rasistické výroky na adresu Palestinců

Izraelští komentátoři si podle Turečka nemyslí, že by byl Izrael usvědčen z genocidy, ale zároveň ani, že bude zcela očištěn. Jedna z argumentací Izraele byla, že už zvýšil objem humanitární pomoci, a jestli se tam něčeho dopouští armáda, tak to bude izraelskou justicí vyšetřeno a řádně potrestáno. Zároveň Izrael podle něj vysvětluje, že ta pobuřující, podněcující rétorika proti Arabům byla výsledkem hrůzy a stresu z terorismu, že toto nelze považovat za oficiální stanoviska Izraele.

A jak vnímá podanou žalobu sám Tureček? "To, že se Izrael dopouští nějakého porušení mezinárodního práva, tak pochybuji, že se to neděje, to si neumím představit, ale tady jde o to, jestli to naplňuje definici genocidy. To jsou všechno věci, které posuzují právní týmy. Jde o naprosté detaily, o konkrétní okolnosti jednotlivých věcí. Pro Izrael jsou nyní daleko více nebezpečné rasistické výroky, kdy i třeba prezident Izraele se vyjádřil ve smyslu, že v Gaze jsou všichni legitimní cíl izraelské armády," říká odborník na Blízký východ.

Ačkoliv Izrael deklaruje, že extrémní výroky začal trestat, v realitě se to zatím prý neprojevilo. "Pokud vím, nic takového se za ty tři měsíce nestalo, žádný židovský rasista zatím nebyl odsouzen za rasistické genocidní výroky proti Arabům. A je tedy otázka, jestli to byl jenom planý slib, který má přesvědčit soud, že Izrael je schopen si tyto excesy řešit a soudit sám a že není potřeba toto přednášet na mezinárodním fóru," uvádí Tureček.


V propagandě slouží i umělá inteligence

A proč vůbec přišli se žalobou na Izrael zrovna Jihoafričané? "Jihoafrická republika se dlouhodobě staví na stranu Palestinců, protože v době, řekněme, institucionální nadvlády bílých, tedy toho rasistického režimu apartheidu nad černými, tak Izrael tehdy s tímto režimem spolupracoval. Ačkoliv Izrael tvrdí, že je jediná demokracie na Blízkém východě, tak mu nevadilo v osmdesátých letech ještě spolupracovat s tímto režimem. Když se pak v Jižní Africe po pádu aparheidu otočila situace, tak samozřejmě ten nový establishment se o to více solidarizoval s Palestinci," uvádí Tureček a přidává příklad, kdy po sociálních sítích kolují propagandistické obrázky vytvořené umělou inteligencí, kde je Afričan zabalený do Jihoafrické vlajky a zvedá z trosek Gazy Palestince.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy