Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Ivan Bartoš versus Markéta Gregorová: Piráti si v Brně volí vedení na další dva roky

Ivan Bartoš versus Markéta Gregorová: Piráti si volí nové vedení
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
budoucnost strany

Bude ve vedení Pirátské strany pokračovat Ivan Bartoš, nebo se zástupci strany rozhodnou pro svěží vítr v osobě Markéty Gregorové? To se dozvíme po dnešním celorepublikovém fóru pirátů, o jehož konání informoval Bartoš na síti X. Současný lídr je favoritem volby, má dvanáct krajských nominací, jeho jedinou vyzývatelkou je právě Gregorová se dvěma nominacemi. Zatímco Bartoš chce spolupracovat s pětikoalicí, jeho rivalka by zřejmě byla více kritická.

Piráti mají v Brně vedle volby předsednictva na programu také představení kandidátů do Senátu a výsledků strany v horní komoře Parlamentu. Hodnotit budou i svou práci ve Sněmovně, v krajských zastupitelstvech a Evropském parlamentu. Na úvod programu jsou tradičně zařazena vystoupení hostů, dorazit by měli premiér Petr Fiala, předseda senátorského klubu SEN 21 a Pirátů Václav Láska či šéfka slovenských Pirátů Zuzana Šubová. "Pirátská rodina Bartošovic hlásí: Zcela sbaleno a připraveni vyrazit na Pirátské Celostátní fórum 2024 do Brna! Bertik je vyloženě natěšenej," napsal v pátek odpoledne na sít X Bartoš. Jeho vyzývatelkou je Markéta Gregorová.

Ivan Bartoš je favorit

Ivan Bartoš stál v roce 2009 u zrodu Pirátů, pod jeho vedením se strana dostala do obou komor Parlamentu i do Evropského parlamentu. Stranu vede podruhé od roku 2016. Předloni v lednu obhájil funkci šéfa Pirátů, když ve druhém kole hlasování získal 662 z 948 hlasů a porazil senátora Lukáše Wagenknechta, kterého podpořilo 265 hlasujících.

Volí se i online

Zajímavostí je, že pro lídra mohou hlasovat všichni členové strany online. Bartoš jde do volby poměrně sebevědomě. "Politická linka, která je reprezentovaná i mým vedením, jako člena vlády i jako předsedy, je úspěšná. Lidi rozumějí tomu, co děláme, Česká pirátská strana má díky konkrétním výsledkům stabilní podporu," uvedl podle ČTK Bartoš na středeční tiskové konferenci.

Volit se budou i místopředsedové. Nejžhavějším kandidátem na tuto funkci je Marcel Kolaja, který ji dostal hned ze třinácti krajů. Z nynějších místopředsedů obhajuje post i Hana Hajnová, naopak Blanka Charvátová a Martin Jiránek o znovuzvolení neusilují. Druhý nejvyšší počet nominací, jedenáct, získala radní Jihomoravského kraje Jana Holomčík Leitnerová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy