Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Inspirace Babišem: ODS se chlubí zvýšením důchodů, sama pro to neudělala nic

Premiér Petr Fiala na kongresu ODS.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
politika

Vládní ODS se na sociálních sítích chlubí zvýšením důchodů o 31 %. Jak však kritici namítají, toto zvýšení je dané zákonem o povinné valorizaci a vláda na něm tudíž nemá žádný podíl. Naopak vláda Petra Fialy se nyní snaží v rámci další valorizace důchodcům přidat méně, než na co mají nárok. "Vaše vláda je navyšovala, protože jsme pro to udělali zákonné změny za naší vlády. Zjevně vám to ale nevonělo, proto jste se nyní rozhodli zákon změnit a důchodce nekompromisně odrbat," pustil se do ODS na Twitteru poslanec a místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.

"Důchody jsou nejvyšší v historii! Naše vláda je loni navyšovala třikrát a nárůst průměrného starobního důchodu od nástupu vlády činil 31 %, což je o 4770 Kč navíc!" Tímto textem se vládní ODS chlubila na sociálních sítích, čímž si pořádně naběhla. Jak totiž mnozí komentující připomínají, valorizace penzí je daná zákonem a navázaná na inflaci.

Vláda Petra Fialy se nyní naopak snaží valorizaci snížit a důchodcům tak ubrat část prostředků. Využít tak chce stavu legislativní nouze, který je určen jen pro krajní případy.

Karel Havlíček: Rozhodli jste se důchodce nemilosrdně odrbat

"Pevně jako Váš volič doufám, že tu PR agenturu, která Vám nápad na tento tweet ponoukla, obratem propustíte. Nevěřím, že to je z hlavy někoho svéprávného. Co se ještě třeba pochlubit tím, ze vybíráte na DPH více než předchozí vláda?" rozčiluje se pod tweetem Radek Budař, jehož příspěvek lajknul i exministr financí Miroslav Kalousek.

Nesouhlasný komentář přidal i poslanec, místopředseda ANO a exministr průmyslu Karel Havlíček. "Vaše vláda je navyšovala, protože jsme pro to udělali zákonné změny za naší vlády. Zjevně vám to ale nevonělo, proto jste se nyní rozhodli zákon změnit a důchodce nekompromisně odrbat. A protože jste neměli odvahu udělat to před prezidentskými volbami, jdete zbaběle cestou legislativní nouze," nenechal na ODS nit suchou.

"Chlubit se zvyšováním důchodů v době kdy jejich reálná hodnota klesá, je neskutečná provokace. A pokud tím chcete odvést pozornost od aktuální nesystémové změny, tak je to ještě větší drzost. Ten, kdo schválil utrácení za marketing takovým způsobem, je diletant a šmejd," přisadil si Jiří Palice.

Petr Pavel se zajímal o důvody nižší valorizace

Plánované snížení valorizace penzí řešil s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou i budoucí prezident Petr Pavel. Jurečka po jednání s Pavlem novinářům řekl, že nový prezident se ptal na všechna úskalí včetně projednávání změny Sněmovnou ve stavu legislativní nouze a je velmi dobře s tematikou důchodů obeznámen. Pavlovy postoje nechtěl Jurečka komentovat. Projednávání sporné valorizace ve stavu nouze Jurečka hájí tím, že mu zástupci opozice avizovali veto probrání novely ve zkrácených lhůtách.

Jurečka Pavlovi popsal všechny důvody, které k návrhu vládu vedly, a to včetně dopadu návrhu na veřejné finance. Prezident podle něj pozorně naslouchal argumentům, například tomu, že by valorizace navždy zůstala trvalým mandatorním výdajem. Jurečka před ním zmínil i rekordní nárůst výdajů na penze v loňském roce i to, že důchody dosáhly nejvyššího poměru vůči průměrným mzdám.

Ministr prezidentu Pavlovi nastínil, proč je podle něj potřeba bez odkladů provést komplexní důchodovou reformu. "Ukazoval jsem dopady, které přijdou po roce 2030 (pokud bude trvat současný stav vyplácení penzí), tedy obrovský nárok dalších výdajů ze státního rozpočtu na dofinancování důchodů by postupně narostl na částku větší než 300 miliard korun ročně, překročil by hranici pěti procent HDP, což znamená, že tyto peníze by logicky musel vzít někde jinde, ušetřit třeba na agendě budování dopravní infrastruktury, agendě školství nebo na agendě jiných resortů," řekl novinářům Jurečka.

Podle právníků, které ČTK oslovila, je z hlediska zákonných podmínek projednání důchodové novely ve Sněmovně ve stavu legislativní nouze zřejmě hraniční, ne však úplně mimo. Podle Marka Antoše hrozí to, že novela v takovém případě u Ústavního soudu (ÚS) narazí. V případě přijetí zákona mluví opoziční zákonodárci o jeho napadení. Kabinet žádost o vyhlášení stavu legislativní nouze zdůvodnil hrozbou značných hospodářských škod. Jurečka míní, že snaha kabinetu projednat návrh se zkrácenými termíny by byla vážným argumentem při případném sporu u Ústavního soudu. "Snaha projednat to standardní cestou se zkrácenými lhůtami tady jednoznačně byla," konstatoval.

Vláda argumentuje schodkem

Průměrná starobní penze by podle návrhu zákona měla od června vzrůst kvůli inflaci o 760 korun místo o 1770 korun, o které by se zvedla podle nynějších pravidel. Podle kabinetu je snížení nutné kvůli udržení důchodového systému, jinak by jeho letošní schodek dosáhl 90 miliard korun. Opozice změnu odmítá podpořit, hrozí stížností k Ústavnímu soudu a obstrukcemi ve Sněmovně.

Penze se podle zákona kvůli inflaci mimořádně navyšují tehdy, pokud přírůstek indexu spotřebitelských cen překročil za sledované období pět procent. Zvedá se zásluhový procentní díl důchodu. Roste o tolik procent, kolika dosáhl cenový přírůstek. Podle novely by se ale měla procentní část penze v červnu zvýšit méně, a to o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun. Potřeba je na to letos 15 miliard korun navíc. Vláda argumentuje dynamickým růstem penzí v minulém roce a i tím, že musí mít z čeho pomoct i dalším skupinám obyvatel postižených vysokou inflací.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy