Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Ikonický železniční most v Praze půjde k zemi. Špatný vtip, hodnotí podobu nového známý architekt

Ne všem se nová podoba mostu líbí.
Zdroj: Se souhlasem Správy železnic
+ Další fotografie
praha

Pražský železniční most mezi Smíchovem a Výtoní patří mezi ikonické stavby, které dotvářejí panorama hlavního města. Právě tato stavba má však podle Správy železnic ustoupit ve prospěch nového mostu. Jeho podoba ovšem budí kritiku. "Za mě teda fakt špatnej vtip. To je výsledek soutěže? Uff," napsal například na Twitteru architekt Adam Gebrian.

Po návrhu nové budovy Pražské filharmonie budí emoce další plánovaná stavba. Tentokrát nejde o nic menšího než přestavbu, ale spíše odstranění ikonického a památkově chráněného železničního mostu mezi Výtoní a Smíchovem.

Adam Gebrian: Ten most je vtip?

Správa železnic na svých stránkách představila veřejnosti vítězný návrh budoucí podoby tříkolejného přemostění přes Vltavu, které současný most nahradí. "Požadavek na rozšíření na tři koleje v tomto traťovém úseku vyplývá z aktualizované studie proveditelnosti řešící zaústění 3. tranzitního koridoru do železničního uzlu Praha, kterou schválilo ministerstvo dopravy. Ta počítá s výhledovým rozsahem dopravy, pro který není současné dvoukolejné přemostění postačující. Podmínkou bylo respektování požadavků památkové ochrany v největším možném rozsahu," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

"Jen málo železničních mostů na světě má tak unikátní polohu a hodnotu jako ten na Výtoni. Oceňuji výběr řešení pomocí architektonické soutěže a díky tomu i získání kvalitního výsledku, který spojí břehy nejen pro kapacitní železniční dopravu, ale zlepší komfort také pro pěší a cyklisty," pochválil ho vzápětí náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Ne všichni jsou však s podobou nového přemostění, které navrhla společnost 2T engineering, spokojeni. "Koukl jsem na to zatím jen hodně zběžně, ale ten železniční most je vtip, ne? Za mě teda fakt špatnej vtip. To je výsledek soutěže? Uff," napsal na Twitteru architekt Adam Gebrian.

"Podle mě by nová definice chucpe měla znít: Desítky let neudržuju krásnou stavbu, kterou mám ve své správě, abych následně argumentoval pro její odstranění jejím špatným technickým stavem," nebral si známý propagátor architektury servítky. Svým příspěvkem rozproudil debatu. Části diskutujících se přitom ale návrh nové podoby líbí, zatímco další část by raději nechala současný most.

75 procent současného mostu je zdegradováno

"Souhlasím, Ikea style made by Czesko. Kazí nádherný pohled na obě strany. Vtip, jak jste řekl," napsal Vladimír. "Vypadá skoro identicky, jen v jiné barvě a materiálu. Vliv na panorama zůstává takřka identický. Je potřeba, aby ten most byl funkční a třetí kolej je také potřeba. Extra hnusný mi nepřijde. To, co tam je teď, je bohužel úplně pasé s omezenou funkcionalitou," myslí si naopak Tereza.

"Současná situace mostu je taková, že 75 procent je natolik zdegradováno, že to není opravitelné," uvedl podle webu Zdopravy šéf Správy železnic Jiří Svoboda. Soutěžní podmínky však podle serveru nevylučovaly zachování původního mostu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy